Severské krajiny diskutujú o eure ako možnej záchrane pred krízou

Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen na stretnutí lídrov severských štátov povedal, že pod vplyvom krízy, čoraz viac Dánov podporuje vstup krajiny do eurozóny a preto po takmer desiatich rokoch opäť zvažujú vyhlásenie referenda o prijatí alebo neprijatí eura. Švédsky premiér Fredrik Reinfeld rovnako pripustil, že aj názor Švédov na spoločnú menu podstatne ovplyvnila súčasná situácia a vznikli pochybnosti, či bolo správne odložiť otvorenie problematiky vstupu do eurozóny až na rok 2012.

Opačný postoj zaujalo Nórsko, ktoré sa neplánuje zaoberať otázkou vstupu do Európskej únie. „Kríza náš postoj voči Európskej únii nezmenila. Nenachádza sa na politickej agende Nórska,“ povedal pre Reuters premiér Jens Stoltenberg.

Idea vstupu do EÚ rozdelila aj spoločnosť na Islande, pričom situácia na ostrove je zložitá najmä pre finančný kolaps a blížiace sa parlamentné voľby. Premiérka Johanna Sigurdardottirová upozornila, že sa treba zamerať najmä na odvrátenie dôsledkov príliš liberálnej hospodárskej politiky a nadviazať úzku spoluprácu medzi nordickými štátmi.

„Globalizácia a nelimitovaný tok kapitálu prejavili svoju temnú stránku,“ povedala na summite. „Musíme sa uistiť, že záujem verejnosti […] nebude obetovaný v prospech globalizácie,“ dodala.

Podľa záverov stretnutia sa krajiny budú snažiť najmä o podporu podnikania a hospodárskej súťaže na domácich trhoch. Nordický región má dobrú východiskovú pozíciu pre vývoj obnoviteľnej energie – vodná v Nórsku a Švédsku, veterná v Dánsku a geotermálna na Islande. Lídri sa zhodli, že ak chcú byť silnejší musia pracovať spoločne.