Shell presúva vklady z európskych bánk do USA

Zdroj: TASR; autor: František Iván

Ropná spoločnosť Royal Dutch Shell už viac nedôveruje bankám na svojom domovskom kontinente. Finančný riaditeľ Simon Henry pre britský denník The Times uviedol, že koncern chce 15 miliárd USD uložiť v amerických bankách alebo vložiť do amerických vládnych dlhopisov.

Shell tak sťahuje z Európy takmer celú svoju hotovostnú rezervu. Na konci 2. kvartála mal Shell likvidné prostriedky vo výške 17,3 miliárd dolárov. Určitú hotovosť si však v Európe musí ponechať, aby mohol pokryť svoju prevádzku v tomto regióne.

Svoj krok obhajuje snahou vyhnúť sa makroekonomickým rizikám. „Došlo k posunu našej ochoty prebrať riziko za nesplácanie úverov v Európe,“ cituje The Times finančného riaditeľa.

Na otázku či Shell považuje riziká v Nemecku sa odlišné v porovnaní s južnými a hlboko zadlženými krajinami eurozóny reagoval, že rozlišujú medzi jednotlivými krajinami.

Obchody firmy v krajinách na periférii Európy, ktoré sú najviac postihnuté krízou, by sa mohli zdražiť. Koncern tiež prehodnocuje vzťahy v rámci svojej európskej dodávateľskej siete. „Dokážu ich banky, ktoré financujú našich dodávateľov, financovať aj naďalej?“ uviedol v rozhovore Simon Henry.

Napriek pretrvávajúcim ziskom sa firmy tvrdo dotkla hospodárska kríza. Zisk koncernu sa v 2. kvartáli pre pokles cien ropy medziročne prepadol o 53 % na 8,1 miliardy dolárov. V blízkej budúcnosti nemôže počítať s vyššími cenami ropy, nakoľko spomalenie ekonomík EÚ povedie aj k nižšiemu dopytu po rope až do roku 2013.

„Naša základná téza, že podmienky svetového trhu s ropou boli v roku 2012 boli pripravené na pauzu zostáva nedotknutá, ale rozvinula sa oveľa výraznejším spôsobom ako sme očakávali,“ poukázal nemecký Deutsche Welle na slová maklérskej firmy RBC Capital Markets. Pripustili, že hoci sa dopyt po rope v Európe môže prepadnúť, Blízky východ a Čína môžu byť naďalej pre spoločnosť ziskové.

Ruská analytička Jekaterina Kondrashova pre portál RT uviedla, že v prípade, že by Shell nasledovali aj ďalšie firmy, poskytovatelia pôžičiek by museli zvýšiť svoje náklady pri úveroch, čo by bolo nevýhodné najmä pre menšie banky. Rozhodnutie Shellu pre USA namiesto ozvíjajúcej sa ekonomiky odôvodnila tým, že koncern má pravdepodobne väčšiu dôveru v ich finančný systém. Väčšina investorov totiž stále nepovažuje Rusko za stabilnú ekonomiku.

(EurActiv/Reuters)