Silné ekonomiky rastú, Británia zaostáva

zdroj: http://www.flickr.com/photos/ndevil/3491395689/

Britská ekonomika sa prepadla aj v treťom štvrťroku tohto roka a to o 0,4 %. Zmietla tak všetky predpoklady, že sa už dostala z najhoršieho. Nemecko a Francúzsko začali pritom rásť už v druhom trimestri.

Podľa aktuálnych ukazovateľov sektor služieb v októbri nabral najrýchlejšie tempo za posledných 20 mesiacov, a výrobná aktivita expandovala prvýkrát za posledný rok.

Index nákupných manažérov (PMI) eurozóny v sektore služieb stúpol zo septembrovej úrovne 50,9 bodu na 52,3 bodu v októbri. Ide o najvyššiu hodnotu od februára 2008, dokonca prekonala všetky očakávania. „Indikuje to, že obnova chytila dych a postupne sa stane oveľa viac samo-udržateľnou,“ vyhlásil Chris Williamson z agentúry Markit, ktorá PMI meria.

Údaje o stave HDP by mali sprístupniť začiatkom novembra. V druhom štvrťroku však hospodárstvo bloku rástlo.

Podľa ďalších údajov s oveľa väčšou intenzitou stúpol aj počet priemyselných objednávok. Okrem toho podnikateľská nálada v Nemecku je na najvyššej úrovni za rok.

Mníchovský výskumný inštitút Ifo informoval, že jeho index podnikateľskej klímy meraný na vzorke 7000 firiem v októbri stúpol na 91,9 bodu zo 91,3, čo je najviac od septembra 2008.

Aj napriek miernemu hospodárskemu zvratu, firmy naďalej prepúšťajú, aby obmedzili náklady. Kompozitný index zamestnanosti agentúry Markit má stále klesajúcu tendenciu. “Potrebujeme stabilizovať pracovný trh, aby sme udržali obnovu aj budúci rok,“ dodal Williamson.

Analytici však varujú, že silné ekonomiky sa opierajú o rekordne nízke úrokové sadzby a masívne stimuly, ktoré však musia raz skončiť. „Nemecko stále nestojí na svojich vlastných nohách, ale aspoň sa opiera,“ vysvetlil ekonóm inštitútu Ifo – Klaus Abberger.

(EurActiv/Reuters)