Silné euro: Čína chápe, ale trvá na svojom

Krátka správa

Čína deklaruje, že chápe obavy EÚ z príliš silného eura a akumulácie obchodného deficitu v súvislosti s rozmachom ázijskej ekonomiky. 27. novembra vydali Čína a 13 krajín eurozóny spoločné stanovisko. Uvádza sa v ňom, že oba bloky „prijmú komplexné opatrenia“ s cieľom „vyhnúť sa veľkým výkyvom“ menových kurzov. Tieto opatrenia sú však formulované len veľmi nejasne a nekonkrétne. Na druhej strane však Čína trvá na tom, že vzájomný výmenný kurz eura a juanu je dôsledkom predovšetkým oslabujúceho sa amerického dolára.

„Rozumieme obave EÚ v tejto veci a [preto] posilníme [spoločný] dialóg“, povedal Qin Gang, hovorca čínskeho Ministerstva zahraničia. Otázky menových kurzov sa riešili na stretnutí s guvernérom centrálnej banky, Zhou Xiaochuan. Európsku delegáciu, ktorá je v Číne už druhý deň, tvoria: Jean-Claude Trichet (guvernér ECB), Jean-Claude Juncker (luxemburský premiér a predseda Euroskupiny) a Joaquín Almunia (komisár zodpovedný za menové otázky).

Čínsky juan by mal posilniť, inak Európe hrozí záplava lacných čínskych tovarov. V tomto duchu tlačil na čínskych predstaviteľov aj Nicolas Sarkozy. Francúzsky prezident je len krátko po svojej 3-dňovej návšteve tejto krajiny. Za „hlavnú zmenu prístupu Číny“ sa spoločne so Sarkozym zasadil svojimi vyjadreniami aj Peter Mandelson, komisár zodpovedný za obchod. Ten zároveň varoval ázijského partnera, že okrem kurzovej politiky musí dôjsť aj k zlepšeniu obchodného a investičného prostredia. Pokiaľ bude „regulačné prostredie [trpieť] nedostatkom transparentnosti“, Čína bude v konečnom dôsledku strácať a príde o mnohé zahraničné investície.

Splnenie európskych želaní komplikujú výroky čínskeho premiéra Wen Jiabao. Ten tvrdí, že Čína bude sama rozhodovať o tom, ako rýchlo a v akej miere umožní juanu flexibilitu v rámci systému výmenných kurzov. Čína argumentuje, že za posledné dva roky sa stala jej mena výrazne flexibilnou. Do roku 2005 bola totiž pevne „zakolíkovaná“ k americkému doláru. Európania na druhej strane namietajú, že juan je podhodnotený o 20-25% svojej reálnej hodnoty.

Rozhovory budú pokračovať aj dnes (28.11.). Okrem menovej politiky a problematiky výmenného kurzu sa bude diskutovať aj o zdrojoch „frustrácie“ Európy. Myslia sa tým prekážky v prístupe na čínsky trh, početné krádeže duševného vlastníctva čínskymi podnikateľmi, bezpečnostné štandardy produktov a viaceré iné.