Silné euro láka kokaínovú mafiu

Silné euro a slabý dolár sa podpísali pod zvýšený dovoz kokaínu do Európy, informuje BBC. Cituje Johna Waltersa z Národnej protidrogovej jednotky USA : Dovoz kokaínu „je viac ziskový a je tu lepší výmenný kurz.“

Najväčším dílerom je zrejme neviditeľná ruka trhu, obrazne povedané. Silné euro ponúka drogovým dílerom možnosť zarobiť viac.

Walters počas svojej návštevy v Bruseli povedal, že sa obáva množstva drogy, ktoré sa do Európy dostáva cez Venezuelu a západné pobrežie Afriky.

Drogoví díleri pomaly strácajú záujem o americký trh. Svedčí o tom skutočnosť, že cena bieleho prášku sa v USA znižuje, rovnako ako aj jeho kvalita. Súčasne klesá miera pašovania kokaínu cez americko-mexickú hranicu.

Euro posilnilo za posledných 12 mesiacov voči americkému doláru o 20%. Stalo sa atraktívnym platidlom nielen pre investorov, ale zrejme aj pre dílerov drog. Eurozóna je stabilným priestorom aj vďaka relatívne vysokej úrokovej miere, uzatvára BBC.

Hoci si prvenstvo medzi európskymi drogami udržiava marihuana, najväčší nárast zaznamenal kokaín. V porovnaní rokov 2006 a 2007 sa počet jeho užívateľov zvýšil o jeden milión. Biely prášok sa dostal na 2. priečku drogového rebríčka. Alarmujúcou správou je, že v roku 2006 ho užilo 4,5 mil. Európanov vo veku 15 – 64 rokov (EurActiv 22/11/07).