Silné euro môže poškodiť eurozónu

V eurozóne rastie znepokojnenie pre silnejúce euro. Napríklad Francúzsko označilo kurz eura nad 1,50 USD/EUR za katastrofu pre Európu, pričom sa očakáva, že môže vzrásť až na úroveň 1,6 USD/EUR. Euro od začiatku tohto roka posilnilo voči americkému doláru približne o 7 %.

Námestník talianskeho ministra obchodu Adolfo Urso upozornil na vážne dôsledky vývoja mien. „Prelomenie hranice 1,5 USD/EUR je zlými správami a zdrojom obáv pre náš export smerom do USA, nášho najväčšieho obchodného partnera po EÚ,“ uviedol v stanovisku.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet s ministrami financií o výmenných kurzoch diskutoval v pondelok (19. októbra) na stretnutí Ecofin-u. Zopakoval, že nadmerná volatilita výmenných kurzov ohrozuje ekonomiku. Americkí politici však podľa neho podporujú silný dolár. Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová tvrdí, že sa vývojom dolára dôkladne zaoberajú. „Chceme a potrebujeme silný dolár,“ vysvetlila.

Holandský minister financií Wouter Bos však po stretnutí Ecofin-u vyhlásil, že to bolo „veľmi nudné“ a zaujal typický pozitívny postoj svojej krajiny voči menovým otázkam. „Ako vždy hovoríme – veríme, že sila meny je odrazom sily ekonomiky, takže silné euro je odrazom sily európskej ekonomiky,“ vyhlásil po rokovaní.

Ekonomický poradca francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, Henri Guaino v utorok vyhlásil, že Európa už od istej hranice neunesie silu eura voči doláru a bude musieť reagovať, pričom najpravdepodobnejším riešením bude tlačenie peňazí, čo povedie k inflácii.

(EurActiv / Reuters)