Silné euro prvý raz prisilné pre všetkých

Ministri krajín EÚ, ktoré používajú ako platidlo euro, po prvý raz v histórii vyjadrili spoločné „znepokojenie“ z jeho silného výmenného kurzu. Spoločné stanovisko je odpoveďou na nový pondelkový rekord hodnoty spoločnej európskej meny: 1,5275 USD.

„Za súčasných okolností sme znepokojení prílišnými pohybmi výmenného kurzu [..] Nemyslíme si, že súčasné posuny odrážajú hospodárske základy“, tvrdí luxemburský minister financií a šéf Euroskupiny, Jean-Claude Juncker. Dodáva: „Nikdy predtým sme nepovedali, že sme znepokojení“.

Európska centrálna banka pravdepodobne nezasiahne. Je nepravdepodobné, že by 6. marca na svojom mesačnom stretnutí upravila úrokovú mieru 4%. Podľa jej prezidenta Jean-Claude Tricheta sa budú ďalšie kroky odvíjať od udalostí v USA. Pripustil tak zníženie úrokovej miery v budúcnosti. Povedal: „Za veľmi dôležité pokladám vyhlásenia a opakovania vyhlásení lídrov USA, vrátane ministra financií a prezidenta USA, podľa ktorého je politika silného dolára v záujme Spojených štátov.“ Trichetove slová sú odpoveďou na vyhlásenie šéfa Fed-u Bena Bernankea pred Kongresom, že slabnúci dolár znižuje obrovský obchodný deficit USA. Jeho slová spôsobili ďalší pokles hodnoty americkej meny.

ECB čelí kvôli silnému euru v posledných mesiacoch kritike predovšetkým zo strany Francúzska. Prezident Sarkozy zvykne často inštitúciu obviniť, že svojou nečinnosťou sa pričiňuje o likvidáciu európskeho exportu. Na druhej strane krajiny ako Holandsko a Nemecko nemajú so silným eurom zásadný problém a dokážu ho využiť ako nástroj na tlmenie inflácie (februárová hodnota 3,2%).

K francúzskej kritike sa nedávno pridal aj MMF. Jeho šéf Dominique Strauss-Kahn je presvedčený, že výmenný kurz nezodpovedá reálnej ekonomickej situácii (EurActiv 04/03/08).

Silné euro má na ekonomiku dvojitý účinok. Na jednej strane by malo posilňovať kúpnu silu európskych spotrebiteľov, na druhej strane stavia firmy z tretích krajín do konkurenčnej výhody tým, že zdražuje európsky export. Treba však poukázať na skutočnosť, že v poslednom štvrťroku 2007 silnejúce euro kúpyschopnosť nezvýšilo, nakoľko muselo vyrovnávať prudký nárast nominálnych cien potravín a energií, konštatuje Eurostat.