Skupina G8 chce skončiť so stimulmi – nevie ako

Ministri financií skupiny G8 (USA, Nemecko, Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Kanada a Rusko) počas svojho víkendového stretnutia na juhu Talianska zhodne tvrdiali že ekonomiky ich krajín sú v najlepšom stave od kolapsu Lehman Brothers pred deviatimi mesiacmi. Zotavenie z krízy je však podľa nich stále neisté a dlhodobé finančné stimuly budú len mrzačiť štátne rozpočty.  

Začali preto uvažovať ako postupne prestať s vládnou podporou trhov a postupne dvíhať úrokové sadzby. Nezhody však pretrvávajú v iných aspektoch krízy – najmä v otázke testovania bánk, či sú stabilné a zdravé.

Podľa záverov stretnutia, ministri požiadali Medzinárodný menový fond (MMF), aby im pomohol analyzovať možné spôsoby, ako ukončiť stimulačné zásahy vlád do ekonomiky. Agentúra Reuters cituje nemenovaný zdroj, ktorý tvrdí, že MMF bude prezentovať svoje návrhy na svojom výročnom stretnutí v októbri v Istanbule.

Svetlo na konci „veľmi dlhého tunela“

Najmä fiškálne konzervatívne národy v rámci G8 (Nemecko a Kanada) vyvíjajú osobitný nátlak na ukončenie stimulov, hneď ako nebudú potrebné. Takto by sa podľa nich dalo vyhnúť „vyskočeniu“ úrokových sadzieb na také vysoké hodnoty, že by mohli ublížiť hospodárskej obnove.

Ministri však upozornili, že nezamestnanosť môže ďalej stúpať aj napriek tomu, že sa naštartuje produkcia. „Hoci sa hospodárske prognózy zlepšujú, situácia ostáva neistá,“ tvrdia.  Neurčitosť akejkoľvek obnovy podčiarkuje napríklad v piatok zverejnená štatistika, podľa ktorej sa priemyselná produkcia v eurozóne v apríli prepadla o viac ako pätinu, čo je rýchlejšie ako očakávali trhy.

Stimuly sú diplomaticky citlivou otázkou, pretože pokiaľ jedny krajiny stiahnu svoje programy skôr ako ostatné, môžu ich obviniť z toho, že nespĺňajú svoju časť záväzkov pri hospodárskej obnove. Ruský minister Alexej Kudrin míting opísal ako „búrlivý“ najmä pri diskusiách o tom, „v akom štádiu krízy sa svet momentálne nachádza“.

Záťažové testy nedohľadne

Ministri na stretnutí neurobili takmer žiadny progres v otázke nastolenia stability vo svetovom finančnom systéme. Sporné ostávajú záťažové testy bánk, na ktoré majú národy rôzny názor. Kanadský minister financií Jim Flaherty vyzval Európu k ďalším testom a zverejneniu výsledkov – minimálne tých, ktoré majú celosystémový základ.

Popredné európske mocnosti v zverejňovaní výsledkov týchto testov, ktoré jednotlivé regulačné orgány vykonávajú na základe rôznych metód. V záverečnom dokumente zo stretnutia sa o nich ministri ani nezmieňujú.

Podľa francúzskej ministerky hospodárstva Christine Lagardovej by Európania „mali slušne vysvetliť Američanom“, že konsenzus ohľadom záťažových testov je nedohľadne. Kanadský minister po stretnutí vyhlásil, že je už menej frustrovaný európskym stanoviskom, no zároveň dodal, že rozdiely pretrvávajú.

Špekulanti poškodzujú trhy

G8 vo svojich záveroch medzi hlavné problémy ekonomík zaradila aj nestabilné ceny komodít. Cena surovej nafty od konca februára stúpla o 75 %. Napriek tomu ostáva na úrovni o 50 % nižšej ako bol minuloročný rekord.

Francúzsko a Taliansko z týchto výkyvov obvinili špekulantov, ktorých prirovnali k podnikavcom, čo spôsobili chaos na finančných trhoch. Ministri teda vydali súbor princípov a štandárd platných celosvetovo (Lecce Framework – Lecesský systém) – vyzvali k väčšej informovanosti a ochrane investorov, prísnej regulácii a silnejšiemu zmyslu pre komerčnú etiku.

Súčasťou princípov je aj daňová spolupráca. Ministri v spoločnom vyhlásení uviedli, že medzinárodná snaha pri riešení problematiky daňových rajov zlyhala, pre „neefektívnu spoluúčasť a záväzky krajín“.

Okrem toho je podľa nich základom, aby sa vytvoril účinný mechanizmus kontroly členov, aby sa zaistila zhoda s medzinárodnými štandardmi týkajúcimi sa výmeny informácií v daňových otázkach.

(EurActiv / Reuters)