Slováci na alkohol míňajú každý rok viac peňazí, pijú ale menej

[EPA-EFE/Daniel Munoz]

Slovenská domácnosť každý rok zaplatí za alkohol v priemere 200 eur. V celej Únii sa na alkoholické nápoje utratilo 130 miliárd eur.

Štatistický úrad Európskej únie Eurostat na začiatku roku zverejnil údaje o výdavkoch  európskych domácností na alkohol. Spolu podľa jeho údajov na nákup nápojov obsahujúcich alkohol vynaložili až 130 miliárd eur, čo predstavuje 0,9 percenta HDP európskej dvadsaťosmičky.

Priemerne tak európska domácnosť každých dvanásť mesiacov nakúpi alkohol v hodnote 300 eur.

Najviac peňazí z domáceho rozpočtu na alkohol už tradične utratili domácnosti v Pobaltských krajinách.

„Estónske domácnosti utrácali v priemere 5,2 percenta svojich príjmov za alkohol, čo je najvyššia hodnota v EÚ. Lotyšsko sa umiestnilo na druhom mieste (4,9 percenta), na treťom mieste sa nachádza Litva (4 percentá),“ píše sa v tlačovej správe Eurostatu.

Za nimi nasledujú tri susedné štáty Slovenska: Poľsko (3,5 percenta), Česko (3,3 percenta) a Maďarsko (tri percentá). Naopak, najmenej peňazí do alkoholu dávajú španielske, talianske a grécke domácnosti.

Eurostat tiež pripomína, že množstvo peňazí, ktoré domácnosti utrácajú na alkohol, sa od roku 2007 prakticky nemení. Konzumácia rastie najviac v Rumunsku a Portugalsku.

Slovensko utráca každý rok viac

Na Slovensku domácnosti ročne zaplatia za alkohol o sto eur menej ako je priemer európskej dvadsaťosmičky. V porovnaní s európskym priemerom ale takto utratia väčšiu časť svojich príjmov (2,5 percenta), čo zrejme do veľkej miery skresľuje fakt, že Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou priemernou mzdou.

Dá sa však očakávať, že Slováci za alkoholické nápoje utratia ešte viac. Eurostat do svojich štatistík totiž nezahŕňa alkohol nakúpený v reštauráciách a hoteloch.

Dohromady slovenské domácnosti v roku 2017 na alkohol minuli 1,12 miliardy eur, čo je oproti roku 2014 nárast o 100 miliónov eur.

Z týchto údajov však nie je jasné, či nárast výdavkov spôsobuje rastúca chuť na pohárik alebo ochota investovať viac do kvalitného, drahšieho alkoholu.

Čísla Slovenského štatistického úradu však ukazujú, že od roku 1990 spotreba alkoholu na Slovensku postupne klesá.

V roku 2017 jeho konzumácia dokonca dosiala najnižšie hodnoty od roku 2003. Kým v roku 2017 pripadlo na jedného obyvateľa Slovenska 8,2 litra skonzumovaného čistého alkoholu, ešte na začiatku 90-tych rokov spotreba presahovala hranicu desať litrov. Podobný trend ukazujú aj štatistiky OECD.

Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom na roky 2013 až 2020 vyplýva, že Slováci v rokoch 2009 až 2015 najviac konzumovali pivo. Nasleduje víno a liehoviny.

Oproti ostatným krajinám Slovensko zásadne nevybočuje ani v údajoch o frekvencii pitia alkoholu. Ako ukazujú ďalšie štatistiky Eurostatu, najviac Slovákov (29 percent) sa priznáva k tomu, že popíja raz za 30 dní. Na dennej báze podľa týchto údajov alkohol pijú iba tri percentá Slovákov.

V rámci celej Únie, je nejbežnejšie piť raz za sedem dní, denne alkohol konzumuje 9 percent Európanov.