Slovenská inflácia vyskočila na 4%

Medziročná februárová inflácia na Slovensku predstavovala 4%. Ceny medzimesačne vzrástli o 0,4%. Najviac zdraželo nájomné – až o 1,1%, čo predstavuje dve tretiny celkovej mesačnej inflácie. Tento faktor sa však nezapočítava do harmonizovanej inflácie, ktorá je jednotná pre celú EÚ. Takto  „očistená“ inflácia dosiahla podľa analytikov vo februári len 3,2%. Potraviny, ktoré zaberajú najväčšiu časť spotrebiteľského koša, zdraželi o 0,5%.

Slovensko by malo splniť inflačné kritérium vstupu do eurozóny, napriek rastúcim cenám. V tomto prípade sa posudzuje priemerná inflácia za dvanásť mesiacov. Vypočítavať sa bude v marci a MF SR očakáva jej hodnotu zhruba na úrovni 2,1%. To predstavuje asi jedno percentnú rezervu na splnenie euro-kritéria.

„Inflácia nie je problém, keďže ju zvyšujú faktory mimo dosahu NBS ako napríklad potraviny,“ vyhlásil pre Bloomberg ekonóm Tatra Banky Juraj Valachy. „Neexistujú žiadne náznaky inflačných tlakov, ktoré by stimuloval spotrebiteľský dopyt,“ doplnil Valachy.

Optimistické vyhliadky na splnenie euro kritéria dávajú Slovensku aj českí analytici: „Kritérium na prijatie eura bude zrejme splnené, aj keď s nie veľmi veľkou rezervou. Počas posledných dvoch dní sme počuli dva pozitívne výroky eurokomisárov na Slovensko. Tak hádam to myslia s rozšírením eurozóny vážne,“ vyhlásil pre portál iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michla. Zároveň však pripomenul aj možnosť nie celkom šťastne načasovaného prijatia eura: „každopádne výsledky ukazujú, že tento rok je vo svete rokom inflácie. Spolu s deficitným rozpočtom to nie je pre Slovensko príliš ideálna kombinácia na vstup do eurozóny.“

V diskusiách o vstupe do eurozóny sa objavili aj pochybnosti o dostatočnej reálnej konvergencii ekonomiky. Profesor David Cobham však v interview pre EurActiv odmietol, že by to mohol byť problém: „Neexistujú kritériá reálnej konvergencie. Maastrichtské kritériá hovoria o nominálnej konvergencii, a tak je to myslím správne.“ Podľa Cobhama dokonca realita ukázala, že krajiny so slabšou ekonomikou získali vstupom do menovej únie najviac – ako Portugalsko.

Prednášky profesora Davida Cobhama sa na pôde univerzít v Bratislave uskutočnili v rámci projektu Excelentná univerzita.


Prednáška je organizovaná v rámci Národného projektu Excelentná univerzita, podporeného v rámci JPD II Bratislava Cieľ 3, spolufinancovaného z Európskeho sociálneho fondu www.esf.gov.sk.