Slovenská pôžička Aténam nie je mŕtva téma

Zdroj: Rada

Viaceré komentáre po hlasovaní slovenského parlamentu o neposkytnutí pôžičky Grécku vo výške 807 miliónov eur (1 % z celkovej sumy) naznačovali, že pre EÚ táto téma týmto neprestáva byť aktuálna. Najasnejšie to vtedy formuloval šéf skupiny Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente Jospeh Daul, keď povedal, že slovenskú vládu treba „prehovoriť.“

Premiérka Iveta Radičová počas oficiálnej návšetvy Berlína povedala, že bude od eurokomisára pre hospodárske a menové veci Olliho Rehna žiadať ospravedlnenie za to, akým spôsobom komentoval hlasovanie NR SR. Označila ho pri tom za nevoleného administrátora. Podľa Komisie išlo o nedorozumenie.

Šéf slovenského rezortu financií Ivan Mikloš sa včera (7.9.) zúčastnil na zasadnutí Rady ministrov financií, ktoré nasledovalo po stretnutí euroskupiny, formátu združujúceho štáty eurozóny (6.9).

Mikloš sa v Bruseli stretol s komisárom Rehnom. „Mali sme konštruktívny dialóg, diskutovali sme o rozličných náhľadoch na tú istú situáciu v Európe, na solidaritu v Európe. Je veľmi dôležité, aby sme pokračovali v stabilizácii eurozóny, lebo nie sme ešte z najhoršieho vonku. Na to je potrebné, aby sa držali jej členské štáty svojich záväzkov a solidarity k ostatným krajinám i vzhľadom na euro," komentoval rokovanie komisár Rehn podľa TASR.

„Zhodli sme sa na tom, že máme rozdielne pozície, čo sa týka gréckej pôžičky. Informoval som komisára Rehna, že stanovisko slovenskej vlády je nemenné a definitívne. Dá sa však očakávať, že euroskupina i Európska komisia budú chcieť túto tému otvoriť, nevylučujem ani tlak na Slovensko. Ale slovenský nemenný a definitívny postoj budem tlmočiť aj ministrom euroskupiny,“ reagoval Mikloš.

Politické konzekvencie ale minister pre Slovensko neočakáva. Vylúčil zároveň, že by sám do vlády predložil návrh na opätovné schválenie pôžičky Národnej rade. „Považujem to za absolútne nepravdepodobné a vylučujem to,“ povedal.

Kritiku slovenského rozhodnutia však zopakoval aj predseda euroskupiny, luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, keď pre Reuters povedal: „Vyjadrili sme názor, že odmietnutie účasti na gréckom balíku je úplne neakceptovateľné“.

Agentúra Reuters napísala, že Slovensko by mohla za jeho postoj k pôžičke časť z 26 krajín EÚ začať ignorovať, nakoľko jeho rozhodnutie pravdepodobne skomplikuje rozhovory o rozpočte Únie.

"Slovensko (pôvodne) pomoc Grécku schválilo. Nová vláda však túto dohodu nedodržala. To je neakceptovateľné,“, vyjadril sa podľa Reuters rakúsky minister financií Josef Pröll. „Chceme, aby Slovensko bralo svoje záväzky do budúcnosti omnoho vážnejšie“.

Agentúra cituje aj nemenovaného diplomata: "Som zhrozený a šokovaný, že sa jedna krajina takto môže správať. Je to flagrantné porušenie jednoty a zodpovednosti za náš spoločný osud v eurozóne. Podľa rovnakého zdroja sa Slovensko týmto postupom úplne izolovalo a nová vláda stratila veľkú časť dôvery.

Mikloš na otázku agentúry Reuters, či sa cíti izolovaný odpovedal: „Nie. Prinajmenšom, nie teraz.“

Podľa niektorých diplomatických zdrojov v Bruseli však možno očakávať, že časť z bohatých krajín Únie by teraz mohla prejaviť slabšiu solidaritu v rokovaniach o budúcom rozpočte EÚ na roky 2014 – 2021. Približne tretina z ročného rozpočtu EÚ v hodnote vyše 130 miliárd eur smeruje na podporu chudobnejších regiónov, najmä v strednej a vo východnej Európe, vrátane Slovenska.

Na otázku Reuters, či slovenské rozhodnutie nebude mať vplyv na rokovania o rozpočte, komisár EÚ pre finančné plánovanie a rozpočet Janusz Lewandowski uviedol, že „určite to nepomôže“.

EurActiv/TASR/Reuters