Slovenské predsedníctvo dosiahlo dohodu o rozpočte Únie na budúci rok

Lesay Georgieva

Komisárka pre rozpočet Kristalina Georgievová, splnomocnenec vlády SR pre rozpočet EÚ Ivan Lesay a predseda výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet Jean Arthuis, zdroj: Rada EÚ

Dohodu sa podarilo dosiahnuť po 18 hodinách vyjednávaní medzi Radou a Európskym parlamentom v tzv. Zmierovacom výbore. Po kompromise je v rozpočte na budúci rok na výdavky vyčlenených 134,5 miliardy eur.

Prvýkrát v histórii EÚ sa stalo, že sa zmierovacie rokovania skončili tak rýchlo dva roky po sebe – vlani sa to podarilo luxemburskému predsedníctvu a teraz Slovensku, upozornil splnomocnenec vlády SR pre rozpočet EÚ Ivan Lesay, ktorý viedol rokovania v mene Rady.

Rozpočtové priority

Podľa oficiálneho stanoviska slovenského predsedníctva ide o veľký úspech.

“Sila rozpočtu EÚ na rok 2017 spočíva v jeho zameraní na prioritné opatrenia, ako je riešenie otázky migrácie, vrátane boja proti jej príčinám, podpora investícií ako stimuly pre rast a tvorbu pracovných miest. Tým sa vplyv rozpočtu maximalizuje v prospech daňových poplatníkov v EÚ, európskych občanov a firmy,“ zhodnotil  výsledok maratónu rokovaní vyjednávač slovenského predsedníctva pre budúcoročný rozpočet Únie.

Budúcoročný rozpočet zároveň „rešpektuje aj pokračujúce úsilie členských štátov konsolidovať svoje verejné financie,” doplnil.

Čítajte aj: Slovenský návrh revízie viacročného rozpočtu postupuje do parlamentu

Spokojní sú aj europoslanci

Dohoda medzi členskými štátmi a europarlamentom znamená 134,49 miliardy eur v podobe výdavkov na budúci rok. Celkové záväzky boli stanovené na sumu 157,88 miliardy eur.

Európsky parlament navrhoval rozpočet na rok 2017 vo výške 138 miliárd eur, kým pôvodný návrh Rady EÚ bol 133,8 miliardy eur.

Nemecký socialistický poslanec Jens Geier, ktorý viedol rokovania o rozpočte v mene EP, po dosiahnutí kompromisnej dohody uviedol, že je spokojný s týmto výsledkom.

Migrácia, Erasmus aj EFSI

Dosiahnutá dohoda znamená záväzky 5,91 miliardy eur (o 11,3 % viac peňazí voči roku 2016) určených na riešenie migračnej krízy a posilnenie bezpečnosti.

Peniaze budú použité na pomoc členským štátom pri presídľovaní utečencov, vytváraní prijímacích stredísk a na podporu integračných opatrení a návratu utečencov bez práva na pobyt.

Záväzky vo výške 21,3 miliardy eur sú určné na podporu hospodárskeho rastu a vytvárania nových pracovných miest – ide o nárast približne o 12 % v porovnaní s týmto rokom.

Do tejto “obálky” patrí aj program Erasmus+ (navýšený o 19 % na 2,1 miliardy eur) a Európsky fond pre strategické investície (EFSI), ktorý dostane o 25 % viac zdrojov – 2,7 miliardy eur.

Rozpočet EÚ na rok 2017 poskytne 500 miliónov eur v podobe záväzkov pre iniciatívy zamerané na zamestnanosť mladých ľudí. Ďalších 500 miliónov eur pôjde na podporu farmárov vyrábajúcich mlieko a ďalších európskych chovateľov.