Slovenskí poslanci dostanú prístup k textu TTIP

Shutterstock

Zo slovenských politikov majú dnes ku konsolidovanému textu pripravovanej dohody TTIP (Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo medzi EÚ a USA) prístup len europoslanci. Aj to len odnedávna, kedy bola v priestoroch Európskeho parlamentu zriadená špeciálna čitáreň.

Dovtedy mohli do textu nahliadnuť len členovia výboru EP pre medzinárodný obchod, čo je cca 40 ľudí, a niekoľkí ďalší predsedovia výborov a spravodajcovia z radov europoslancov.

Rozširovanie čitární po celej EÚ, ktoré sa momentálne deje, je výsledkom tlaku Európskeho parlamentu, národných politikov a občianskej spoločnosti, na väčšiu transparentnosť celého procesu rokovaní o TTIP. Európska komisia sa preto ešte minulý rok dohodla s americkou stranou, že čitáreň v Bruseli nestačí a rozšíria sa do všetkých hlavných miest.

Slovenská čitáreň

Na Slovensku bola prvá čitáreň s prístupom ku konsolidovaným negociačným textom otvorená v priestoroch veľvyslanectva USA na Slovensku ešte v máji 2015. Prístup do nej je ale obmedzený a netýka sa poslancov NR SR.

„Prístup do nej majú, po súhlase americkej strany, experti z ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy, ktorých agendy sú predmetom rokovaní o dohode TTIP,“ uviedlo pre EurActiv.sk ministerstvo hospodárstva SR.

Rezort momentálne v spolupráci s Európskou komisiou pripravuje otvorenie ďalšej čitárne vo svojich priestoroch, kam budú mať prístup aj poslanci Národnej rady SR. „V súčasnosti je prípravnom procese, o jeho otvorení budeme po skončení tohto procesu včas informovať,“ odpovedá hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková na otázku, kedy sa tak stane.

V čitárňach je možné prechádzať text dohody na počítači po obmedzenú časovú dobu. Nie je možné si z neho robiť akýkoľvek záznam, s výnimkou rukou písaných poznámok.

Pre poslancov nemeckého Bundestagu sa takáto čitáreň otvorila v pondelok, 1. februára. Mnohí kritizujú pravidlá, ktoré hovoria aj o tom, že nemôžu o obsahu konsolidovaného znenia verejne hovoriť. Niektorým sa nepáči, že musia do čitárne prísť osobne a nemôžu tam poslať svojich asistentov.

USA zverejňujú menej

V Spojených štátoch majú okrem vybraných zástupcov exekutívy k negociačnému konsolidovanému textu prístup všetci členovia Kongresu, ich preverení asistenti a pracovníci príslušných výborov Kongresu.

Podobne ako v Európe za zverejňovanie obsahu dokumentu hrozia postihy. USA považujú všetky matariály súvisiace s obchodnými dohodami, o ktorých sa rokuje, za utajované.

„USA môžu podať svoje dôvody a niektoré z nich môžu byť oprávnené, to ale neznamená, že by sme ich EÚ nemali preveriť“, povedala európska ombudsmanka Emily O’Reilly. Aj jej stanovisko prispelo k tomu, že Európska komisia sa v procese rokovaní rozhodla zverejňovať mnohé zo európskych pozičných dokumentov k jednotlivým oblastiam dohody.

Americká strana to nerobí. K pozičným návrhom USA majú prístup len akreditovaní zástupcovia zo súkromného, mimovládneho sektora a odborov.

Konsolidovaný negociačný text, ktorý je v čitárňach prístupný, je znenie odrážajúce momentálny stav rokovaní so vstupom z oboch strán. Ľudia z prostredia rokovaní však upozorňujú, že pokiaľ nie je v dohode dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič. Pre širokú verejnosť bude zverejnený až finálny text dohody, ktorý budú musieť ratifikovať všetky členské štáty EÚ a Európsky parlament.