Slovensko dostalo prvé zálohové platby z európskeho pokrízového balíka

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, Veronika Remišová. [TASR/Jaroslav Novák]

Slovensko už dostalo prvú časť peňazí od Európskej únie, určenú na zmiernenie dosahov koronakrízy. Z balíka REACT-EÚ prišlo doteraz takmer 76 miliónov eur.

O tom, že na Slovensko už dorazili prvé peniaze z európskeho pokrízového balíka, informovala v utorok (10. augusta) vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Celkovo má Slovensko dostať 780 miliónov eur.

„Vďaka financiám z nástroja REACT-EÚ môžeme zvýšiť prostriedky v jednotlivých operačných programoch a tieto peniaze použijeme najmä na podporu zdravotníctva, školstva, zamestnanosti a rozvoja regiónov. Práve tieto oblasti boli totiž pandémiou najviac zasiahnuté,“ vyhlásila Remišová.

Rezort pre investície doplnil, že Európska komisia ešte počas mája a júna schválila zvýšenie rozpočtov štyroch programov – Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), Operačného programu (OP) Ľudské zdroje, OP Efektívna verejná správa a OP potravinovej a základnej materiálnej pomoci.

Ako eurofondy pomohli Slovensku počas pandémie

Slovensku sa od vypuknutia pandémie COVID-19 na zmierňovanie jej dopadov z fondov EÚ uvoľnili takmer dve miliardy eur. Európske dotácie sa počas krízového obdobia osvedčili hlavne pri kurzarbeite, na ktorý chce vláda využiť aj väčšinu dodatočných pandemických eurofondov.

Rezort vyhlásil už aj prvé výzvy na predkladanie projektov v oblastiach, ako je zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania, rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji, zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji alebo pokračovanie projektu miestnych občianskych poriadkových služieb.

„Pandémiu sme, žiaľ, ešte neporazili. V prvej aj druhej vlne boli žiaci a študenti ukrátení o vyučovanie v školách a museli prejsť na dištančné vzdelávanie. Nebolo to jednoduché a nie všetci dokázali hladko prejsť na vyučovanie prostredníctvom internetu,“ dodala Remišová s tým, že preto jednou z priorít jej rezortu v rámci investícií z pokrízového balíka bude práve zvýšenie dostupnosti dištančného vzdelávania.

Dodatočné krízové eurofondy pôjdu na dopravu, školstvo či kultúru

Na podporu regiónov bude mať Slovensko o 247 miliónov eur navyše vďaka protikrízovému finančnému balíku REACT-EU, prioritne ich chce minúť na dopravu, školstvo, kultúru či zeleň.

Na rozširovanie kapacít základných škôl v Bratislavskom kraji už bola vyhlásená výzva z regionálneho programu IROP, a to v objeme 40 miliónov eur, na zvýšenie kvality odborného vzdelávania v Banskobystrickom kraji je určená podpora v objeme vyše šiestich miliónov eur.

Už prijaté zálohové platby z balíka REACT-EÚ zvýšia prostriedky v IROP o viac než 25 miliónov eur, OP Ľudské zdroje o zhruba 41 miliónov eur a OP Efektívna verejná správa o približne deväť miliónov eur.