Slovensko je šampión ekonomického rastu EÚ

Foto: www.mmisso.com

Krátka správa:

Posledné čísla Eurostatu za štvrtý kvartál 2007 ukazujú, že rast európskej ekonomiky sa síce spomalil, ale predbehol vývoj v USA. Potvrdili sa tak slová komisára pre menové záležitosti Joaquína Almuniu, že “európska ekonomika je silná, aby ustála otrasy na svetových finančných trhoch.”

medziročný rast HDP/Q4 2007
EÚ27 2,6% (Q3: 3%)
EÚ13 2,3% (Q3: 2,7%)
USA 2,5% (Q3: 2,8%)
Japonsko 1,8% (Q3: 1,9%)

Z údajov, ktoré Eurostat doteraz zverejnil, je Slovensko absolútnym lídrom. Jeho rast 14,1% prekročil všetky očakávania. Prvýkrát tak Slovensko prekonalo aj pobaltské krajiny, ktoré zaznamenali pokles rapídneho rastu.

medziročný rast HDP/Q4 2007
Slovensko
14,1% (Q3: 9,4%)
Lotyšsko 9,6% (Q3: 10,9%)
Litva 8,1% (Q3: 11,6%)

Slovenskú ekonomiku vyšvihlo najmä predzásobenie sa obchodníkov cigaretami pred zvýšením spotrebnej dane. Ak by sa tento vplyv odpočítal, reálny rast HDP by bol na úrovni 9,7%. “Aj keby sa číslo očistilo o jednorazový vplyv daní, rast by bol stále výrazne nad očakávaniami trhu,” povedal pre portál tvojepeniaze.sk ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Dodal, že štruktúra HDP by mala zostať naďalej relatívne zdravá a Slovensko by nemalo postihnúť prehriatie ekonomiky.

Susedné krajiny V4 za Slovenskom stále zaostávajú. Najhoršia situácia je v Maďarsku, kde sa medziročný rast očakáva na úrovni 0,8%. Česká ekonomika by mala rásť tempom pod 6% a poľská 6,5%.

Tempo rastu európskej ekonomiky kleslo v štvrtom kvartáli 2007 medzimesačne zhruba o polovicu – z 0,8% na 0,4%. Je to však lepšie, ako očakávali analytici. Zhoršenie ekonomického rastu predpokladali na základe vplyvu silnejšieho eura, vyšších úrokových sadzieb a globálnej finančnej krízy. Podľa Financial Times ekonómovia nepredpokladajú recesiu eurozóny a rast v roku 2008 by sa mal udržať v dlhodobom trende okolo 2%.

Zo starých členských krajín vykázali najhoršie čísla Nemecko a Francúzsko, ktoré  patria medzi krajiny najviac postihnuté finančnou krízou. Ich medzimesačný rast klesol zhruba o polovicu na 0,3%.