Slovensko očakáva euro-súhlas

Francúzski prezidentskí kandidáti sa vyjadrujú na adresu eura kriticky

Slovensko plní maastrichtské kritériá s dostatočnou rezervou. Komisia tak môže v správe konštatovať, že krajina „spĺňa podmienky na prijatie spoločnej meny,“ uvádzajú viaceré slovenské a európske médiá. Po zverejnení pozitívneho hodnotenia sa k rozšíreniu eurozóny ešte vyjadrí Európsky parlament a definitívny súhlas musia dať ministri financií členských štátov a Rada. To by už mala byť iba formalita. Ešte nikdy sa nestalo, že by sa postavili proti názoru Komisie. Slovensko sa tak stane šestnástou krajinou EÚ používajúcou euro.

„Slovensko sa dostáva do vyššej ligy,“ komentuje situáciu Radoslaw Bodys z Merrill Lynch & Co pre agentúru Bloomberg. „Veľmi sa tým zlepšuje vnímanie Slovenska,“ dodáva Bodys a pripomína aj pozitívny vplyv na stabilizáciu podnikateľského prostredia. Euro by malo významne ušetriť náklady najmä veľkým výrobcom na Slovensku, ako Kia Motors, Volkswagen či Samsung: „Euro prinesie viac stability veľkým exportérom,“ vyhlásil Dušan Dvořák, hovorca Kia Motors v Žiline. Bude to úľava, keďže „posledné posilnenie koruny zvýšilo naše náklady,“ dodáva Dvořák.

Aj keď správa ešte nie je verejná, nikto o jej pozitívnom hodnotení nepochybuje: „Je to jasné,“ vyhlásil pre Bloomberg Juraj Kotian z Erste Bank AG. „Neviem si predstaviť nič, čo by ešte mohlo zabrániť pozitívnemu výsledku.“

Bloomberg cituje aj ministra financií Jána Počiatka: „Je to obrovský úspech pre Slovensko. Získame významnú výhodu v porovnaní s ostatnými krajinami v regióne.“

Bežní ľudia sa však boja zdražovania. Marcový prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky potvrdil, že obavy z eura pociťujú až tri štvrtiny respondentov. Najväčší strach majú starší ľudia – až 86% respondentov nad 60 rokov sa príchodu eura bojí. Slováci nie sú veľkí optimisti ani v hodnotení možného vplyvu na ekonomiku – len tretina očakáva pozitíva. Až polovica si myslí, že euro bude mať negatívny vplyv na ekonomickú situáciu ako aj na ich domácnosť.

Ekonómovia sa už sústreďujú na odhady konečného kurzu koruny a eura. Predpokladajú ambíciu vlády dosiahnuť čo najsilnejší kurz, čo by uľahčilo bežným ľuďom prechod na novú menu a zároveň by stlmilo inflačné tlaky. Dôležité však bude nájsť kompromisné riešenie, ktoré zoberie do úvahy aj záujmy priemyslu. Kurz sa zrejme bude pohybovať v pásme 32 – 33 korún za euro a definitívne bude známy v lete.