Slovensko porastie o 1,2 % viac ako priemer eurozóny

Zdroj: Europska Komisia

Ekonomiky všetkých členských štátov únie porastú prvýkrát od roku 2007. Zimná hospodárska prognóza Komisie predpokladá tohtoročnú úroveň rastu až 1,7% v EÚ ako celku a 1,3% v eurozóne.

Komisia je v porovnaní s jesennou prognózou optimistickejšia. Dôvodom je najmä vývoj na trhoch s energiami a opatrenia Európskej centrálnej banky, ktoré prispeli k devalvácii spoločnej meny.

„Pokles ceny ropy a lacnejšie euro poskytujú vítané povzbudenie európskeho hospodárstva. Investičný plán pre Európu a nedávne rozhodnutia ECB prispejú k vytvoreniu priaznivého prostredia pre reformy a inteligentnejšie fiškálne politiky,“ vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici.

Najväčší rast Komisia očakáva v Írsku, o 3,5%. Naopak najnižší rast, iba o 0,2 percenta, Komisia predpokladá v Chorvátsku, ktorého ekonomika sa v minulom roku prepadla do červených čísel. Pomaly porastie aj Cyprus (0,4%) a Taliansko (0,6%).

Podľa zimnej prognózy Európskej komisie sa hospodársky rast Slovenska zvýši v roku 2015 o 2,5%  hrubého domáceho produktu, čo je rovnaká úroveň, akú Komisia predpokladá v Grécku.

V roku 2016 slovenská ekonomika porastie o 3,2% HDP. Slovensko sa tak stane štvrtou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou eurozóny.

Minister financií SR Peter Kažimír je však ešte optimistickejší. „Odhad rastu zvyšujeme z úrovne 2,6% na úroveň 2,9%. Pre rok 2016 počítame s ekonomickým rastom 3,6% a v roku 2017 3,7%,“ naznačil počas tlačovej konferencie rezortu financií.

„Tento rast pramení z robustnej spotreby domácností, tá je Kľúčovým ťahúňom našej ekonomiky aj v tomto roku. Pozitívne na nás bude vplývať aj rast našich partnerov a aj priaznivé ceny energií,“ vysvetlil minister Kažimír.

Hospodársky rast únie bude napriek pozitívnym vývojom aj naďalej obmedzovať slabé investičné prostredie a nízka úroveň inflácie, ktorá by v roku 2015 nemala v eurozóne presiahnuť 0,2% a to aj napriek plánu kvantitvatívneho uvoľnovania, ktoré ECB spustila už koncom januára. 

Nepriaznivý vplyv bude mať aj pretrvávajúca  vysoká  nezamestnanosť. Tá by mala v roku 2015 klesnúť na úroveň 9,8% v EÚ a 11,2% v eurozóne. Na Slovensku by sa úroveň nezamestnanosti mohla v tomto roku dostať pod 12,1%. Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Martin Filko predpokladá, že nezamestnanosť na Slovensku by do roku 2018 mohla klesnúť pod 10%.

Komisia vo svojej prognóze upozornila na vysokú mieru neistoty krátkodobého výhľadu. Citovanými rizikami sú najmä nedokončené štrukturálne reformy, neistota na finančných trhoch spojená s nízkou až zápornou infláciou, či geopolitické napätie.

EurActiv.sk/TASR