Slovensko sa v indexe inovácií opäť prepadlo, Česi už predbehli Estóncov

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Podľa najnovšieho rebríčka Globálneho indexu inovácii (Global Innovation Index) je Slovensko na 39. mieste zo 131 hodnotených krajín. Zaostáva aj za ostatnými krajinami Vyšehradu.

Globálny inovačný index 2020 (GII) je každoročné hodnotenie krajín podľa kapacity a úspechu v inováciách. Podľa toho najnovšieho, ktorý vyšiel včera (2. septembra), sa koronakríza značne podpisuje na financovaní inovácii na celom svete.

Hoci vlády vo väčšine krajín zapojili do riešenia koronakrízy rýchle ekonomické opatrenia a stimuly, podľa expertov neboli dostatočne zamerané na financovanie inovácií a začínajúcich podnikov.

„V snahe dostať sa k zdrojom z krízových opatrení čelia start-upy značným prekážkam,“ konštatuje štúdia.

Vlády tiež v stimulačných balíkoch nestavili na podporu výskumu a vývoja, čo bude mať následky aj pri ekonomickom zotavovaní sa, upozorňujú analytici. Za výnimku považuje GII v tejto oblasti len sektor zdravotníctva, ktorý vďaka snahe nájsť lieky a vakcínu proti COVID-19 získal nielen finančné zdroje, ale aj príležinosť k mnohým novým medzinárodným spoluprácam vedeckých tímov naprieč krajinami.

https://twitter.com/WIPO/status/1301264994244472833

Inovácie sa v súčasnosti sústreďujú na úrovni vedeckých a technologických klastrov vo vybraných ekonomikách s vysokými príjmami a hlavne v Číne, konštatuje GII. Globálne inovačné prostredie sa podľa expertov celkovo posúva smerom na východ a krajiny ako Čína, Vietnam, India a Filipíny sú neustále na vzostupe.

Päť z krajín v top desiatke a dvanásť krajín v top 25 patria do bloku Európskej únie.

Na vrchole rebríčka je Švajčiarsko, za ním Švédsko a Spojené štáty americké.

Slovensko si pohoršilo

Oproti minulému roku si Slovensko v Indexe pohoršilo o dve priečky a je 39-te. Najviac zaostalo v kategórii Sofistikovanosť trhu, kde ho GII zaradil až na 82. miesto. Ocitlo sa zároveň aj medzi jedenástkou ekonomík sveta, ktoré v oblasti inovácií dosahujú ešte nižšie výsledky, ako by sa dalo očakávať v súvislosti s úrovňou ich rozvoja.

Z krajín Európskej únie je na tom podľa GII horšie už len Litva, Chorvátsko, Grécko a Rumunsko.

Z krajín Vyšehradu sa podľa GII najviac darí Českej republike. V rebríčku je 24. a podarilo sa jej dokonca predbehnúť Estónsko. V segmente Znalostné a technologické výstupy ho index dokonca zaradil na 15. miesto v rebríčku 131 hodnotených krajín. Oproti minulému roku si Česká republika polepšila o dve priečky.

Predseda Slovenskej akadémie vied: Základný výskum si v zahraničí nekúpime

Slovenská veda vie stále držať dych v extenzívnom charaktere výskumu, teda v počte výstupov, no v excelentnosti nie sme konkurencieschopní, hovorí profesor PAVOL ŠAJGALÍK.

GII vydáva od roku 2007 spoločne Cornell University, prestížna obchodná akadémia INSEAD a Svetová organizácia duševného vlastníctva v spolupráci s ďalšími organizáciami a inštitúciami.

Global Innovation