Slovensko zachraňuje ekonomiku 332 miliónmi eur

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/daviddmuir/2125697998/

Slovenská vláda včera (28. januára) oznámila, že v rámci svojich opatrení v boji proti dôsledkom svetovej hospodárskej krízy vyčlenila zo štátneho rozpočtu 332 miliónov eur najmä na podporu zamestnanosti a domáceho dopytu. Ministerstvo hospodárstva odhaduje, že kríza na Slovensku ohrozuje 15 tisíc pracovných miest. V decembri nezamestnanosť prudko stúpla zo 7,8 % na 8,39 %. Konkrétne opatrenia by mala dnes (29. januára) zostaviť Rada pre hospodársku krízu, ktorú zriadili minulý týždeň.

Predseda vlády Robert Fico zdôraznil, že financie získajú znížením štátnych výdavkov a táto suma nijako neovplyvní sociálne programy. Podľa ministra financií Jána Počiatka pre verejné financie momentálne platí krízový režim.

Slovenská ekonomika by podľa prognózy Európskej komisie mala v roku 2009 zaznamenať 2,7-percentný rast. Aj keď oproti minuloročnému 7-percentnému rastu ide o značné spomalenie, stále ide o uspokojivý výsledok v porovnaní s hlbokou recesiou v mnohých členských krajinách EÚ. V roku 2010 by ukazovatele rastu ekonomiky mali opäť stúpať.

Vláda pri tvorbe rozpočtu síce počítala s 4,6-percentným rastom. Fico aj Počiatek pripustili, že pokiaľ to ekonomike pomôže, prekročia plánovaný 2,1-percentný fiškálny deficit.