Slovensko žiada EÚ o schválenie pomoci pre U.S. Steel

Fico vyhlásil, že vláda chce zahrnúť U. S. Steel do programu na podporu firiem, ktoré museli obmedziť produkciu, prostredníctvom príspevku na povinné odvody. Opatrenie je súčasťou €332-miliardového záchranného balíka na pomoc firmám zasiahnutých krízou a udržanie pracovným miest. Oceliarne na Slovensku zamestnávajú 13 tisíc robotníkov.

Bratislava však musí dokázať, že neporuší pravidlá EÚ o štátnej pomoci. Počas svojho vystúpenia pred parlamentným výborom pre európske záležitosti Fico povedal, že s Bruselom diskutujú o možnosti pokryť zdravotné a sociálne odvody za U. S. Steel a jeho zamestnancov počas 60 dní v roku.

Oceliarne, ktoré mali v roku 2007 príjem 2,9 miliardy eur, museli obmedziť výrobu pre pokles dopytu zo strany autovýrobcov a stavebného sektora. Zamestnanci pracujú počas skráteného štvordenného pracovného týždňa. Firma tvrdí, že sa zaoberá novou legislatívou a zisťuje, či oprávnená uchádzať sa o pomoc, pretože privatizačná zmluva a ďalšie predpisy jej nedovoľujú z tohto modelu profitovať, lebo ide o formu štátnej pomoci.

„Pokiaľ spoločnosti nepomôžeme, nedokážem si predstaviť, ako prežije,“ povedal premiér parlamentnému výboru.

(EurActiv/Reuters)