Slovensku hrozí recesia

Rekordný rast našej ekonomiky sa skončil a čaká nás zložité obdobie. Vyplýva to z prognózy Štatistického úradu, ktorý na prvých  šesť mesiacov tohto roku predpokladá hospodársky rast na úrovni menej ako 1 %. Len 0,8-percentné medziročné tempo spôsobil slabý dopyt nielen na európskom, ale aj globálnom trhu.

Slovenské hospodárstvo je závislé na exporte do eurozóny a do susedných krajín najmä Českej republiky. V eurozóne však pretrváva recesia a Česko trápia výkyvy kurzu národnej meny. Firmy na Slovensku pre pokles objednávok čoraz viac prepúšťajú, podľa Štatistického úradu to spôsobí nárast miery nezamestnanosti z minuloročných 9,6 % na 10,4 %.

K dramatickej zmene odhadov pristúpila aj Európska centrálna banka, ktorá predpokladá, že ekonomika eurozóny sa spomalí o 3,2 % percentá, čo je trikrát horšie ako najpesimistickejší scenár vývoja, ktorý doteraz odhadovali. Podľa novej prognózy sa HDP tento rok zmenší v rozmedzí od 2,2 do 3,2 % v kontraste s predchádzajúcou mierou -1 až 0 %. Ekonomika eurozóny by mohla začať rásť v roku 2010.

Pozitívny vývoj nevidia ani ostatní analytici. „Vzhľadom na posledný ekonomický vývoj ako aj recesiu v eurozóne v roku 2009 sme sa rozhodli pristúpiť k revízii nášho odhadu pre rast HDP v tomto roku smerom nadol na úroveň 0% z predchádzajúcich 3%,“ tvrdí Martin Lenko z VÚB banky.

„Detailná štruktúra potvrdila naše očakávania, keď ukázala prudký prepad dynamiky vývozov a dovozov, zatiaľ čo spotreba a najmä investície pod vplyvom klesajúceho zahraničného, no aj domáceho dopytu spomalili,“ dodal. Riziko pre rast HDP predstavuje ekonomický sentiment, ktorý sa drží na historických minimách.  

Odborníci tvrdia, že pred recesiou nás zachráni len míňanie domácností. „Pri klesajúcich investíciách bude finálna spotreba zrejme jediným faktorom, ktorý zabráni sklzu slovenskej ekonomiky (alebo ho zjemní) do negatívnej oblasti,“ uzavrel Lenko.