Slovinská inflácia láme rekordy

Krátka správa:

Medziročná novembrová inflácia v Slovinsku dosiahla 5,8% (v novembri 2006 bola 2,3%). V priemere zdraželi tovary o 6% a služby o 5%:

% inflácie v novembri ´07
potraviny 12
reštaurácie, hotely 9,6
bývanie 8,2
voda, elektrika, plyn 8,2
alkohol, tabak 6,6
kultúra 4,6

„Takýto nárast inflácie je pre nás prekvapením,“ vyhlásil slovinský minister financií Andrej Bajuk pre AFP. Vysvetľuje, že za rastom cien stojí najmä drahá ropa a potraviny. Ich ceny sú v Slovinsku dvojnásobne vyššie ako v iných EÚ krajinách v dôsledku nedostatočnej konkurencie na domácom trhu a zavedenia eura. 

Samotné prijatie jednotnej európskej meny zvýšilo infláciu len o 0,3 percentuálneho bodu, čo je rovnaká hodnota, s akou ráta aj slovenské ministerstvo financií.

Andrej Bajuk tvrdí, že Ljubľana podcenila vplyv sezónneho tovaru na zdražovanie: „Všetko sa to začalo v apríli, keď vyleteli hore ceny sezónneho ovocia a zeleniny, ktoré neboli na trhu v januári.“ Ceny tak bolo tažké porovnávať: „Všetci sa sústredili na zaokrúhľovanie v eurách, ale nikomu nenapadlo porovnať ceny s októbrom,“ vysvetlil pre AFP.

Podobne ako na Slovensku, aj Slovinci sa snažia bojovať proti vysokým cenám reguláciou konkurenčného prostredia v maloobchode – vláda prijíma nový zákon o podmienkach na trhu. Šéf protimonopolného úradu prišiel o svoje miesto, pretože umožnil trom najväčším obchodným reťazcom predávať za vyššie ceny ako v okolitých krajinách. Informáciu priniesol EUbusiness.

Prijatie eura prinieslo nesporné výhody slovinským vývozcom. Export sa za prvých 9 mesiacov tohto roku zvýšil o 17%.