Slovinsko o krok bližšie k euru

 

Krátka správa:

S účinnosťou od 1. marca zaviedlo Slovinsko systém dvojitých cien ako súčasť príprav krajiny na prijatie spoločnej európskej meny v roku 2007. Podľa nového informačného systému budú ceny všetkých tovarov a služieb (okrem niekoľko málo výnimiek) musieť byť zobrazené v miestnej mene – slovinských toliaroch a rovnako v eurách.

Dvojité ceny budú povinné počas 16 mesiacov do júna 2007. Konečný výmenný kurz slovinského toliara voči euru ešte len bude stanovený. Stane sa tak po 28. júni 2006, druhom výročí vstupu krajiny do stabilizačného mechanizmu výmenných kurzov ERM-2. Potom už dvojaké označovanie cien nebude len informačné. Nateraz sa používa paritný kurz 239.64 SIT za euro.

„Ak Slovinsko verí, že spĺňa kritériá na zavedenie eura, bude pravdepodobne požadovať individuálne posúdenie pred koncom rakúskeho predsedníctva,“ povedal komisár pre ekonomické a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Podľa slovinského premiéra Janeza Janšu „nie je nič na ceste vopred“, čo by mohlo ohroziť zavedenie eura 1. januára 2007.