Slovinsko padlo s ratingom o tri stupne

Janez Janša, slovinský premiér. Zdroj: Slovinské predsedníctvo

Ratingová agentúra Moody´s vo štvrtok popoludní znížila rating suverénneho dlhu Slovinska z A2 na Baa2, čo sú len dva stupne nad najrizikovejšou hranicou. Ako dôvod uviedla stav bankového systému v krajine a zvýšenú zraniteľnosť voči otrasom.

„Sme sklamaní, že agentúra nevzala do úvahy opatrenia, ktoré vláda prijala v posledných mesiacoch smerované ku konsolidácii verejných financií,“ uviedlo slovinské ministerstvo financií v stanovisku.

Slovinsko nespája svoje problémy so španielskymi, talianskymi a gréckymi

„Vláda s hlbokým poľutovaním zobrala na vedomie rozhodnutie Moody´s nakoľko makroekonomické ukazovatele vrátane štátneho deficitu a dlhu nie sú porovnateľné so Španielskom, Talianskom alebo Gréckom.

Podľa agentúry negatívny výhľad je výsledkom presvedčenia, že problémy s dlhom a riziká pochádzajúce z finančného systému sú naďalej „významné“.

„Zhoršujúce sa makroekonomické prostredie rozširuje riziko a otvára možnosť, že bude potrebná vonkajšia pomoc“, dodáva Moody´s.

Slovinský deficit sa v roku 2011 vyšplhal na úroveň 6,4 % HDP, pričom ešte v roku 2007 bol nulový. Slovinská ekonomika zažíva obrat po desaťročí silného rastu. Premiér Janez Janša dúfa, že sa mu podarí deficit tento rok dostať na 3,6 %.

V bankách, ktorých väčšinu vlastní štát, pravdepodobne ukončia rok 2012 už po štvrtý rok za sebou  so stratou. Len v roku 2011 prišli banky o 200 miliónov eur najmä vďaka zlým pôžičkám.

Premiér: Pomoc zvonka nepotrebujeme

Vládny inštitút zaoberajúci sa makroekonomickou uvádza, že zlé pôžičky miestnych bánk dosiali objem 6 miliárd eur. Podľa Moody´s bude podiel zlých pôžičiek bánk narastať.

Slovinsko má u Standard &Poor stále rating A-plus, u agentúry Fitch A. U oboch je ale sprevádzaný negatívnym výhľadom. Premiér Janša kategoricky odmietol špekulácie, že by sa Slovinsko mohlo stať 6 krajinou eurozóny, ktorá kvôli bankám požiada o pomoc.

V Španielsku sa o pomoci hovorí zatiaľ čoraz častejšie, premiér Mariano Rajoy si chce preštudovať súvisiace podmienky a formu, ktorú by teoreticky externá pomoc mohla mať.

Mariano Rajoy sa v piatok objavil na prvej tlačovej konferencii po zasadnutí svojho kabinetu odkedy sa jeho strana ujala moci v decembri minulého roka. Uviedol, že sa neprijme žiadne rozhodnutie pokiaľ sa nedohodnú všetky detaily. Vyhlásil, že je pripravený urobiť to, čo je najlepšie pre krajinu.

Na priamu otázku, či krajina požiada o pomoc odpovedal: „Urobím, to čo robím vždy, to o čom verím, že je najlepšom záujme Španielska.“

„Stále nevieme aké opatrenia to sú“, povedal tiež na margo vyhlásení šéfa Európskej centrálnej banky o tom, že banka skúma nekonvenčné metódy na obranu eura.

„To, čo chcem vedieť je, aké sú tieto opatrenia, čo znamenajú a či sú vhodné vo svetle okolností. potom urobíme rozhodnutie.“

EurActiv/Reuters