So 120-miliardovým stimulom sú spojené otázniky

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vo štvrtok (28. júna) v noci oznámil, že európski lídri schváli dohovor pre rast, ktorý je založený na mobilizácia zdrojov v objeme 120 miliárd eur na okamžité stimuly.

Ide o posilnenie kapitálu Európskej investičnej banky o 10 miliárd eur, čím sa posilní jej úverová kapacita o 60 miliárd eur, realokáciu nevyužitých regionálnych fondov v objeme 55 miliárd eur na podporu malých a stredných podnikov a zamestnanosť mladých a spustenie pilotnej fázy projektových bondov už toto leto, na ktoré vyčlenili 5 miliárd eur na financovanie energetickej, dopravnej a informačno-komunikačnej infraštruktúry.

S úspechom plánu sú však spojené pochybnosti. Napríklad účinky posilnenia EIB. Kapitálovú podporu musia ešte schváliť členské štáty a spustenie projektov niekedy trvá celé roky. „Infraštruktúra zaberá roky, niekedy aj päť. Toto nie sú opatrenia na okamžitú podporu aktivity,“ uviedla pre francúzsky EurActiv  Florence Pisaniová z Dexia Asset Management.

Z pohľadu nevyužitých štrukturálnych fondov je neistota spojená s efektívnosťou investovaných prostriedkov, najmä v Grécku. Marc Lemaitre, šéf kabinetu komisára pre rozpočet Janusza Lewandowskiho, tvrdí, že je ich vplyv bude mikroskopický.

„Grécko je v hlbokej recesii s ročným poklesom na úrovni 6 až 7 %. Štrukturálne fondy predstavujú 1,5 až 2 % HDP a krajina musí znížiť svoje výdavky o 3 až 5 % ročne. Tieto elementy dominujú a od týchto injekcií teda očakávame veľmi slabý prospech,“ vysvetlil.

Okrem toho konečný vplyv bude závisieť aj od kvality financovaných projektov. „Keď EÚ povie, postavte infraštruktúru na stimulovanie rastu, grécki politici budú budovať bazény a miestne rekreačné centrá, pretože sú skorumpovaní a hlúpi,“ vyhlásil Nicholas Georgakopoulos, grécky profesor na univerzite v Indiane pre americké rádio NPR.

Využívanie štrukturálnych fondov na podporu rastu za mýtus označila aj europoslankyňa Danuta Hübnerová (EPP, Poľsko), bývalá komisárka pre regionálnu politiku. Podľa nej bude realokácia spomínaného objemu štrukturálnych fondov len veľmi ťažká, keďže sa blíži koniec programového obdobia 2007 – 2013.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby v takmer 40 krajinách.