So sezónnymi pracovníkmi sa v Španielsku šíri aj koronavírus, vláda nemá riešenie

Sezónni pracovníci z Maroka v juhovýchodnej španielskej Murcii. [EPA-EFE/Marcial Guillen]

V Španielsku prebiehal zber ovocia počas šírenia koronavírusu. Úrady napriek tomu pracovníkov, ktorí v mnohých prípadoch nepochádzali zo Španielska, ani netestovali.

Laminovi Diakitimu pred dvoma týždňami vyhorel v chudobnej španielskej štvrti dom. Odvtedy je na ulici. Jeden zo stoviek zberačov ovocia oblasť opustil, keď prudko narástli počty prípadov nakazených novým koronavírusom.

Na protest proti svojej situácii vzal spolu s desiatkami ďalších afrických pracovníkov svoj matrac a spí na námestí pred radnicou v Lepe, blízko portugalských hraníc.

„Naše chatky boli spálené a viac ako dvesto z nás ostalo na ulici,“ uviedol Diakite, 32-ročný rodák z Mali  a dodal, že „počas pandémie to predstavuje riziko pre nás a pre zvyšok populácie.“

Oblasť Lepe v južnom Španielsku je známa pestovateľská oblasť s jahodami, pričom plody z nej odtiaľ putujú na veľkú časť európskeho trhu.

Podobne ako v iných poľnohospodárskych oblastiach, aj v okolí Lepe žijú pracovníci v azylových domoch bez tečúcej vody, v chatrčiach z drevených paliet, plastových fólií a matracov. Tento priestor medzi sebou prenajímajú za približne 250 eur.

Žiadne časové rámce ani presné kritériá. Komisia radí štátom, ako rozmýšľať o konci koronaobmedzení

Málo ambiciózna stratégia radí štátom v postupnosti rušenia obmedzení. Snaží sa predísť politickému napätiu a neopakovať chaotický nástup národných riešení a jednostranných krokov štátov zo začiatku pandémie COVID-19 v EÚ.

Napriek nehygienickým podmienkam a nemožnosti sociálneho dištancovania sa v táboroch neprebehlo žiadne testovanie na koronavírus, hovoria migranti a úradníci z Lepe.

Mnohí z nich napriek tomu pokračovali s prácou v iných oblastiach Španielska, napríklad na severovýchode v Leride, kde regionálne orgány v júli po objavení nového ohniska nákazy medzi sezónnymi pracovníkmi opätovne zaviedli dvojtýždňovú karanténu.

„Je veľmi pravdepodobné, že ohniská spojené so sezónnymi pracovníkmi sa budú vyskytovať naďalej,“ varoval koordinátor krízovej situácie ministerstva zdravotníctva Fernando Simon.

V súčasnosti prijal drastické opatrenia iba severný región La Rioja a zaviazal sa otestovať všetkých sezónnych pracovníkov, bez ohľadu na to, či majú pracovnú zmluvu alebo nie.

Migrantov podozrievajú z podpaľačstva

V polovici júla, teda hneď po skončení obdobia zberu jahôd, malín a čučoriedok, sa v troch oblastiach okolo španielskej Lepe rozšírili aj požiare.

„Bola to šialená noc,“ spomína si Ismaila Fall, tridsaťročný muž, ktorý sa snažil uhasiť plameň vodou a pieskom. Má podozrenie, že požiar bol založený úmyselne.

Pokiaľ ide o hľadanie riešenia, štát ani miestne orgány nie sú ochotné prevziať zodpovednosť.

„(Títo migranti) sú problémom vlády, nie radnice, nemôžeme ich situáciu napraviť,“ zdôraznil Manuel Mora, starosta Luceny del Puerto, kde vyhorel ďalší tábor.

„Pred zberom by mali absolvovať test PCR, ale to by stálo poľnohospodárov veľa peňazí, takže vláda by mala pomôcť aspoň tým, že poskytne testy,“ povedal Juan Jose Alvarez Alcalde, ktorý vedie odborový zväz poľnohospodárov ASAJA.

V oblasti Lepe sa v 80-tych rokoch 20. storočia objavili dočasné tábory. Odborník OSN na chudobu a ľudské práva, Olivier De Schutter, vyzval miestne orgány, aby urýchlene „ukončili hanebnú situáciu, v ktorej žijú sezónni poľnohospodárski pracovníci“.

Mestská radnica navrhla, aby armáda zriadila na pozemku priemyselnej pôdy poľný tábor, no tá to odmietla kvôli extrémnemu teplu, uviedol pre vládny zdroj AFP.

„Potrebujeme siete ubytovania vo všetkých poľnohospodárskych komunitách v oblasti,“ uzavrel Jesus Toronjo, zástupca vedúceho mestskej rady Lepe. Dodal, že premýšľali aj nad rančom vo vlastníctve obce s priestorom pre 800 osôb.

Sezónni pracovníci z nečlenských krajín to budú mať v EÚ ľahšie

Európska komisia včera navrhla menej prísny postup pri zamestnávaní sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ. Ľudia, ktorí do krajín EÚ prichádzajú zbierať napríklad ovocie či zeleninu, nebudú musieť zdolávať toľko prekážok.

Akékoľvek riešenie by si vyžadovalo spoluprácu medzi miestnymi orgánmi s podporou regionálnej alebo ústrednej vlády, ale tento krok sa nezdá pravdepodobný vzhľadom na rozširovanie miestnych mocenských bojov.

„Všetci počítajú každý dolár,“ vysvetlil Antonio Abad, ktorý vedie mimovládnu organizáciu, pomáhajúcu migrantom s názvom ASISTI.

„Problémom je nedostatok politickej vôle“ s prisťahovaleckým obyvateľstvom, ktoré „sa nezúčastňuje na prieskumoch verejnej mienky“.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter