Španieli opäť protestovali proti škrtom

V utorok (25.9.) sa v centre španielskeho hlavného mesta zišli protestujúci, ktorí vytvorili ľudskú reťaz  okolo parlamentu. Obkľúčilo ich viac než 1500 policajtov, ktorí po vypuknutí výtržností použili na dav gumené projektily i obušky. Podľa policajných zdrojov bolo zadržaných najmenej 22 ľudí a najmenej 32 sa zranilo, vrátane 4 policajtov.

Účastníkmi boli predovšetkým mladí ľudia, ktorí sa zišli po internetových výzvach rozoslaných rôznymi skupinami aktivistov. Skandovali, že majú po krk znižovania verejných platov, obmedzovania zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

„Môj ročný plat klesol o 8000 eur a ak spadne ešte viac schopný z neho vyžiť,“ uviedol 36-ročný člen hasičského zboru Luis Rodriguez, ktorý sa zapojil do protestu. Dodal, že uvažuje o odchodu s krajiny dúfajúc, že inde nájde lepší život.

Demonštranti tiež vyjadrovali hnev nad tým, že štát smeruje financie do krachujúcich súkromných bánk a pritom obmedzuje sociálne benefity.

Dosiahnutie tohtoročného cieľa pre rozpočtový deficit sa zdá neudržateľné a konzevatívn vláda sa snaží usporiť napríklad škrty v penziách, ktorých výška je naviazaná na infláciu, zdanením transakcií podielov, eko-daňami za emisie alebo zrušením daňových prázdnin.

Problémy v centre i regiónoch

Ide už o druhý návrh rozpočtu na rok 2013, ktorý musel predložiť Mariano Rajoy od prevzatia premiérskeho kresla v decembri 2011. Španielsko musí európske krajiny presvedčiť, že do roku 2014 dokáže rozpočet okresať o viac než 60 miliárd eur.

Na nasledujúce dvojročné obdobie už vláda presadila úspory a daňové navýšenia vo vyššom objeme. Polročné údaje ale ukazujú, že tohtoročné daňové príjmy budú nižšie ako sa očakávalo.

Rajoy nedávno potvrdil, že v rozpočte na rok 2013 sa výdaje ďalej obmedzia vo všetkých oblastiach okrem penzií a nákladov na pôžičky.

Dlhovú krízu sa zatiaľ nedarí zvládnuť španielskej centrálnej vláde, ani regiónom. Katalánsko, ktoré tradične vytvára asi 20 % španielskej produkcie, v utorok oznámilo, že po tom, čo centrálna vláda zamietla ich žiadosť o daňovú autonómiu, uskutoční 25. novembra predčasné voľby.

Politická neistota a finančné problémy v Katalánsku tak ďalej pridávajú problémy Madridu. Južný región Andalúzia tiež oznámil, že bude od centrálne vlády potrebovať úver 4,9 miliardy eur.

Rajoy sa zatiaľ bráni žiadosti o medzinárodnú pomoc, ktorou by sa spustil program Európskej centrálnej banky pre nákup dlhopisov.

(EurActiv/Reuters)