Španielske opatrenie proti kríze – zrušte predplatné Financial Times

Španielsku ekonomiku hlboko zasiahla kríza na realitnom trhu, ekonomické ukazovatele sa prepadávajú a 14-percentná nezamestnanosť v krajine je najvyššou v EÚ. Socialistickí lídri na čele s ministrom priemyslu, obchodu a cestovného ruchu Miguelom Sebastiánom teda v rámci opatrení proti dôsledkom krízy vyzývajú obyvateľov k ekonomickému nacionalizmu.

Miguel Sebastián využil rétoriku Johna F. Kennedyho („Nepýtaj sa, čo môže vlasť urobiť pre teba, ale čo ty môžeš urobiť pre vlasť“) a obrátil sa na Španielov, aby aj pre svoje vlastné dobro podporili domáce produkty, priemysel a služby. Ako informuje denník Financial Times Sebastián vychádza z jednoduchých výpočtov. Spotreba v Španielsku by tento rok mala klesnúť o €7miliárd, čo znamená stratu ďalších 120 tisíc pracovných miest. Podľa Sebastiána ak Španieli patrioticky nakúpia hračky alebo oblečenie domácej výroby v hodnote €150, mohli by zachrániť  tieto pozície.

„Inými slovami, môžete zrušiť predplatné Financial Times alebo Wall Street Journal namiesto Expansión či Cinco Dias,“ cituje FT. Španielski ekonómovia a pravicová opozícia Sebastiánovo zmýšľanie označili za „prosté“ a „protekcionistické“ a že práve ekonomické zvýhodňovanie domácich produktov spôsobilo protekčnú špirálu. Vyzvali ho, aby radšej navrhol, ako zlepšiť konkurencieschopnosť španielskeho priemyslu, pretože nacionalizácia nevyrieši nerovnováhu na trhu, ktorý si žiada globálne zvýšenie spotreby.

Sebastiánove vyhlásenia sa snažil zmierniť premiér José Luis Rodríguez Zapatero, ktorý ubezpečil, že nedovolí obmedzovanie zahraničných produktov.  Avšak na nedávnom stretnutí s portugalským premiérom Josém Sócratesom povedal, že osobne bude propagovať španielske a portugalské produkty.