Španielsko a Taliansko sú stále pod drobnohľadom

Zdroj: Mario Monti, Mariano Rajoy; Zdroj: TASR, AP Photo/Daniel Ochoa de Olza

Mariano Rajoy a Mario Monti včera (29. októbra) rokovali v Madride. Na spoločnej tlačovej konferencii sa venovali najmä tomu, či ich krajiny požiadajú o pomoc svojich partnerov z eurozóny. Monti zdôraznil, že Taliansko záchranný balík nepotrebuje, ale na druhej strane je podľa neho dôležité, aby bol aktivovaný dlhopisový program Európskej centrálnej banky (ECB). Ešte začiatkom mesiaca uviedol, že ak by o pomoc požiadalo Španielsko, spolu s intervenciou ECB by to viedlo k upokojeniu trhov.

Rajoy sa stále snaží byť vo svojich vyjadreniach neutrálny. „Nástroj je dostupný a ktorákoľvek krajina môže oň požiadať ak to považuje za nevyhnutné. A ja tak urobím, keď budem presvedčený, že je to v španielskom záujme. Po tom oň požiadam. Kým však nedospejem k tomu záveru, neurobím to,“ zdôraznil.

Monti okrem ekonomickej krízy doma čelí aj politickej kríze. Bývalý premiér Silvio Berlusconi cez víkend pohrozil, že jeho vládu prestane podporovať. Politické riziko v Taliansku podčiarklo aj víťazstvo protestného Hnutia piatich hviezd pod vedením komika Beppeho Grilla počas regionálnych volieb na Sicílii. Technokratický premiér je však odhodlaný vládu udržať až do volieb na jar 2013.

Po miernom poklese nákladov na financovanie, v pondelok začali výnosy z dlhopisov oboch krajín opäť rásť. Podpísala sa pod to jednak recesia, v ktorej sa ekonomiky nachádzajú a tiež neistota spojená s budúcnosťou Grécka. Nemecká vláda tvrdí, že prípadné odpustenie časti dlhu zo strany verejných veriteľov nedovoľuje národné právo. Európska centrálna banka tiež odmieta pristúpiť na straty z investícií do gréckych dlhopisov. Rovnako argumentuje tým, že by to bolo protiprávne.

Rajoy reagoval aj na nedávny návrh nemeckého ministra financií, aby boli posilnené právomoci komisára pre menové záležitosti tak, aby jeho rozhodnutia boli záväzné a mal by väčšiu kontrolu nad národnými rozpočtami.

Španielsky premiér priznal, že osobne nie je zástancom tejto myšlienky. Ak sa však má o nej uvažovať, treba dodať širší kontext prehlbovania integrácie v eurozóne. „Ako súčasť viacerých opatrení smerom k fiškálnej únii, by sa to mohlo zvážiť.“

  • 9. novembra 2012 – stretnutie ministrov financií (Rada Ecofin)

(EurActiv/Reuters)