Španielsko je krok od žiadosti o pomoc

Mariano Rajoy, zdroj: TASR/AP

Medzi investormi panujú obavy, že Španielsko bude musieť požiadať o medzinárodnú pomoc. Štvrtá najväčšia nedávno znárodnená španielska banka Bankia cez víkend požiadala vládu o podporu vo výške 19 miliárd eur, čo je viac ako sa pôvodne počítalo. Agentúra Standard & Poor’s zároveň znížila rating nielen v prípade Bankia, ale aj ďalších štyroch španielskych bánk.

Riziko je zároveň spojené s finančným zdravím sedemnástich regiónov. Problémy s financovaním oznámil aj jeden z najbohatších – Katalánsko. Podľa regionálnych predstaviteľov španielska ekonomika nemá šancu rásť, ak regióny nedokážu platiť mesačné faktúry dodávateľom služieb.

Náklady na financovanie krajiny sa včera priblížili k hranici pri ktorej Írsko a Portugalsko stratili prístup na kapitálové trhy a museli žiadať o pomoc partnerov.

Španielsky premiér Mariano Rajoy však tvrdí, že zhoršujúca sa pozícia krajiny súvisí najmä s pochybnosťami spojenými s budúcnosťou eurozóny. Žiadosť o medzinárodnú pomoc poprel. Podľa jeho slov, keď Bankia prejde ozdravným procesom, vláda ju predá.

„Žiadna európska záchrana španielskeho bankového systému nebude,“ zdôraznil Rajoy. „S eurozónou sú spojené veľké pochybnosti a preto sú rizikové prirážky v prípade niektorých krajín veľmi vysoké. Preto by bolo vhodné vyslať jasnú správu, že v prípade eura niet cesty späť,“ vysvetlil.

Guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka včera uviedol, že Španielsko trpí typickými problémami južnej časti eurozóny, avšak miera problémov krajiny je menšia ako v prípade Grécka či ďalších štátov.

Zároveň poukázal na to, že Madrid sa môže spoľahnúť na medzinárodnú pomoc. „Existujú takzvané ochranné mechanizmy EFSF či MMF a tie by mali byť pre Španielsko garanciou, že sa môže spoliehať na finančnú podporu, na prekleňovacie financovanie zo zahraničia.“

Španielska vláda pripravuje plán na rekapitalizáciu bánk, detaily však nezverejnila. Premiér Rajoy otvorene podporil myšlienku, aby trvalý euroval (ESM), ktorý bude funkčný od júla, mohol poskytovať pôžičky priamo bankám. Trvá však na tom, že externú pomoc žiadať nebude.

Zároveň nekonkretizoval koľko by v prípade núdze na záchranu bankového sektora Madrid potreboval. Podľa odhadov centrálna vláda a regióny do konca roka potrebujú refinancovať dlh v objeme 117,5 miliardy eur. Deficit rozpočtu je pritom na úrovni 52 miliárd eur.

(EurActiv/Reuters)