Španielsko možno znovu dostane viac času

Španielsky minister financií Cristobal Montoro/Zdroj TASR/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza

Nefinančné príjmy centrálnej vlády po transferoch do regiónov vlani dosiahli 123 miliárd eur. Stanovený cieľ bol na úrovni 119 miliárd eur.

Ako informoval minister financií Cristobal Montoro opatrenia, ktoré prijala vláda znamenali, že daňové príjmy sa spamätávajú z výrazného poklesu v období 2007 až 2009, keď v Španielsku začala hospodárska kríza vplyvom prasknutia bubliny na realitnom trhu.

Napriek recesii, ochromenej spotrebe a 26-percentnej nezamestnanosti, daňové výnosy medziročne stúpli o 11 miliárd eur. Podpísalo sa pod to zvýšenie DPH, dane z príjmu aj korporátnej dane.

V prípade korporátnej dane príjmy podľa ministra medziročne stúpli dokonca až o 29 %. Napriek dobrým výsledkom a náznakom zo strany EÚ, že by krajina mohla dostať viac času na nápravu rozpočtu vzhľadom na prehlbovanie recesie, Madrid zopakoval záväzok pokračovať v znižovaní výdavkov.

Španielsko zatiaľ požiadalo len o pomoc na podporu bankového sektora a celkovému záchrannému balíku sa už niekoľko mesiacov bráni. V októbri 2012 to síce už vyzeralo tak, že nebude mať inú možnosť, Nemecko ho vyzvalo, aby ešte počkalo.

Premiér Mariano Rajoy vyhlásil, že o pomoc požiada len ak ho k tomu dotlačí situácia na finančných trhoch. Tie sú momentálne pokojné. Stav výrazne upokojila Európska centrálna banka, ktorá avizovala, že je pripravená nakupovať dlhopisy.

Španielske problémy však pretrvávajú – vysoká nezamestnanosť, slabý výkon ekonomiky, vysoký verejný a súkromný dlh, nefungujúce banky, slabá konkurencieschopnosť a nepriaznivé vonkajšie prostredie.

Hospodárstvo sa vlani vplyvom úsporných opatrení prepadlo do recesie a v poslednom štvrťroku sa tempo poklesu ešte zrýchlilo. Podľa odhadov centrálnej banky španielska ekonomika počas prvého roka vlády premiéra Mariana Rajoya prišla o 850 tisíc pracovných miest.

Škrtenie bude však bude pokračovať aj naďalej, ak krajina chce naplniť tohtoročné rozpočtové ciele. Minister Montoro ešte v decembri naznačil, že schodok verejných financií v roku 2012 sa zrejme nepodarilo stlačiť na 6,3 % HDP, ako vláda sľúbila Bruselu. Tohtoročný deficit by pritom mal byť na úrovni 4,3 % HDP. Výkon španielskej ekonomiky v poslednom kvartáli 2012 však zrejme klesol o 0,6 %, teda dvakrát viac ako v predchádzajúcom trimestri. Snahy vlády o ozdravenie verejných financií teda výrazne podkopáva negatívny vývoj ekonomiky.

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn naznačil, že ak sa prepad potvrdí, EÚ možno pristúpi na vyšší španielsky deficit. „Ak sa ukáže, že sa situácia v španielskej ekonomike vážne zhoršila, môžeme navrhnúť predĺženie termínu pre stlačenie schodku v rozpočte na povolenú úroveň," povedal Rehn a zároveň upozornil, že k podobnému kroku pristúpila Únia aj vlani. Španielsko na dosiahnutie deficitu pod úrovňou 3 % dostala rok navyše do roku 2014.

Podľa Rehna európski predstavitelia prijmú rozhodnutie o tohoročných rozpočtových cieľov Španielska vo februári, keď bude dokončená hodnotiaca správa. Zverejniť by ju mali 22. februára 2013.

(EurActiv/Reuters/TASR)