Španielsko: Rast je dôležitejší ako „pár desatinných miest v deficite“

Luis de Guindos, Zdroj: EPA/Julien Warnard

„V súčasnej globálnej situácii je najdôležitejší ekonomický rast,“ povedal španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos po piatkovom stretnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (Ecofin).

Rast hospodárstva je v strednodobom až dlhodobom horizonte podľa neho dôležitejší než „jedno alebo dve desatinné miesta“ vo výške deficitu.

Okrem Španielska aj Taliansko opakovane hovorí, že prísne fiškálne pravidlá majú na európsku ekonomiku negatívny vplyv.

Európa aktuálne čelí nestálej situácii na trhoch a rastúcim pochybnostiam o bankovom sektore. Taliansko a Španielsko sú treťou a štvrtou najväčšou ekonomikou eurozóny.

Španielsky minister Guindos je všeobecne považovaný za prívrženca politiky úspor, tak ako ju presadzuje najmä Nemecko. Sám hovorí, že pokiaľ ide o hospodársku politiku, považuje za „pomerne ortodoxného“. Škrty, ktoré od Madridu aktuálne požaduje Európska komisia ale podľa neho ovplyvňujú rast v krátkodobom horizonte. Úspory vo výške 0,6 % HDP, by podľa neho mohli poškodiť hospodársky rast až do výšky 1% HDP.

Španielsko má znížiť rozpočtový deficit z 4,5 % HDP z roku 2015 na 2,8 % v tomto roku. To znamená, že potrebuje nájsť 17 miliárd eur, čo je o 8 miliárd eur viac ako predpokladá tohtoročný rozpočet.

Spolu s Talianskom požadujú viac času na vyrovnanie svojich rozpočtov. Pre Madrid to však môže byť zložitejšie.

Taliansko sa momentálne nachádza v tzv. preventívnej časti Paktu stability a rastu. V tomto štádiu môže Komisia pružnejšie posudzovať základné pravidlá paktu, realizáciu štrukturálnych reforiem, podporu investícií, zohľadňovanie hospodárskeho cyklu a poskytnúť tak dodatočný čas na dosiahnutie udržateľnej úrovne dlhu.

Španielsko je už v tzv. nápravnej časti paktu, navyše v krajine sa stále po decembrových voľbách nepodarilo zostaviť vládu.

Tri najsilnejšie španielske strany (PP, PSOE, Ciudadanos) už apelovali na Brusel, aby im dožičil viac času. Komisia však odkázala, že krajina dostane časovú rezervu len za predpokladu, ak urobí dostatočné štrukturálne opatrenia.

Guindos ale tvrdí, že štrukturálne opatrenia nie sú kľúčové. „Hlavné pre dosiahnutie cieľov je udržanie hospodárskeho rastu.“ Napriek horším vyhliadkam má podľa neho španielska ekonomika kapacitu porásť tento rok o 3,5 %.

Predstavitelia európskych inštitúcií majú ale v prístupe jasno. Podpredseda EK zodpovedný za euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis na stretnutí Ecofinu povedal: „Vo fáze trhovej nestability je veľmi dôležité zabezpečiť rozpočtovú stabilitu a zdravé verejné financie,“ Dodal, že Komisia neuvažuje o prispôsobení strednodobého fiškálneho cieľa pre Taliansko.

Prezident Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem minulý týždeň vyjadril podobne: „keď sú trhy nestabilné, musíte mať pevnú ruku. Držme sa toho, na čom sme sa dohodli a snažme sa naplniť naše povinnosti,“ povedal v odkaze Španielsku.

Komisia sa k prehodnoteniu situácie v oboch krajinách vráti v máji, kedy vyhodnocuje programy stability a národné programy reforiem.