Španielsko sa ocitlo na pokraji žiadosti o plnú záchranu

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Hospodársky výkon sa podľa centrálnej banky počas uplynulých troch mesiacov prepadol o 0,4 %. V prvom kvartáli to bolo o 0,3 %.

Minister hospodárstva Luis de Guindos vylúčil možnosť, že by krajina požiadala o plný záchranný program, nad rámec pomoci bankovému sektoru. Výnosy španielskych dlhopisov však včera (23. júla) dosiahli najvyššiu úroveň od zavedenia eura pred viac ako desiatimi rokmi. Investori sa obávajú, že krajina čoskoro požiada o záchranu.

Kým minister tvrdí, že Španielsko už nemá ako tlak zmierniť, keďže minulý týždeň prijalo 55-miliardový úsporný balík, centrálna banka zdôraznila, že opasky treba pritiahnuť ešte viac.

„Nepokoje na trhoch odrážajú problémy v Španielsku, aj v eurozóne,“ uviedol viceguvernér Fernardo Restroy.

„Musíme pokračovať v jednej línii. Potrebujem viac škrtov, viac reforiem, ktoré obnovia dôveru trhu a mechanizmy, ktoré posilnia menovú úniu,“ dodal.

Situáciu komplikujú najmä regióny. Médiá priniesli informácie, že v žiadosti o pomoc od vlády chce príklad Valencie nasledovať pol tucta ďalších autonómnych vlád. Prístup na finančné trhy pre vysoké refinančné náklady stratilo všetkých 17 regiónov. Neostáva im nič iné len obrátiť sa na centrálnu vládu.

Výnosy španielskych dlhopisov však včera stúpli nad 7,5 %, čo je výrazne nad 7-percentnou hranicou, keď o pomoc žiadali Gréci, Íri či Portugalci. Médiá začali špekulovať, že sa krajina bude snažiť získať 28-miliardový čiastočný bail-out na pokrytie okamžitých finančných potrieb. 

Minister de Guindos sa dnes stretne s nemeckým ministrom financií Wolfgangom Schäublom. „Veríme, že reformy, ktoré už v Španielsku spustili, pomôžu upokojiť trhy,“ uviedla hovorkyňa nemeckého ministra Marianne Kotheová.

Zároveň dodala, že finančné problémy regiónov nemajú nič spoločné s európskym záchranným programom pre banky krajiny. Na záver zdôraznila, že Nemecko nevie o žiadnych plánoch Španielska požiadať o plnú pomoc.

(EurActiv/Reuters)