Španielsko sa priblížilo k sankciám za rozpočet

španielsko euro

zdroj: pixabay.com

Španielsko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré najviac zasiahla finančná a hospodárska kríza. Od roku 2009 Európska komisia už trikrát posunula termín, dokedy sa schodok španielskeho rozpočtu musí dostať pod požadovanú hranicu 3 % HDP.

Podľa poslednej úpravy z roku 2013 by sa krajina pod túto hranicu mala dostať v roku 2017.

Čísla za rok 2015 však ukazujú, že Španielsko značne zaostáva. Na rozdiel od plánovaných 4,2 %, jeho rozpočtový deficit minulý rok dosiahol až 5,1 % HDP.

Podľa zdroja z Európskej komisie sa Španielsko len „veľmi ťažko” vyhne sankciám. Tie môže exekutíva odporučiť už v polovici mája, kedy v rámci európskeho semestra zverejní svoje hodnotenie národných stabilizačných a reformných programoch.

Nové pravidlá 

Okrem ďalších rozpočtových škrtov teda Španielsku hrozí, že sa stane prvou potrestanou krajinou podľa posilnenej tzv. nápravnej časti Paktu stability a rastu (SGP). Pravidlá pred krízou porušilo napríklad aj Nemecko, vtedy však neexistovala politická vôľa pravidlá dôsledne vyžadovať.

V súčasnosti má problémy aj Francúzko. Sankciám, ktoré sa dnes spúšťajú už jednoduchším mechanizmom, sa ale zatiaľ vyhýba.

Po posilnení Paktu v roku 2011 sa štáty po návrhu Európskej komisie môžu pokute vyhnúť len ak kvalifikovaná väčšina v Rade EÚ zahlasuje proti (pravidlo tzv. reverznej kvalifikovanej väčšiny).

Ako vysoká môže byť pokuta?

Podľa pravidiel SGP môže krajina dostať pokutu vo výške až 0,2 % HDP. Pre Španielsko by to predstavovalo zhruba €2 miliardy.

Pokuta v tejto výške by však konsolidáciu španielskeho rozpočtu mohla ešte viac spomaliť. Hovorí sa preto aj o symbolickom treste. „Existuje možnosť, že Komisia sankcie odporučí, no zároveň ich hodnotu zníži na nula percent”, povedal predstaviteľ Európskej komisie pre agentúru Reuters.

Exekutíva EÚ postupovala podobne aj máji 2015, kedy bolo Španielsko, ako prvá krajina, potrestané za skresľovanie štatistických údajov vo valencijskom regióne. Vtedy namiesto pokuty v hodnote 0,2 % HDP krajina zaplatila “len” €19 miliónov.