Španielsko stráca prístup na finančné trhy

Španielsky minister financií Cristobal Montoro/Zdroj TASR/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza

Štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny včera upozornila, že jej náklady na financovanie sú privysoké. „Rizikové prirážky poukazujú na to, že Španielsko nemá otvorené dvere na trhy,“ priznal minister financií Cristobal Montoro. „Rizikové prirážky ukazujú, že ako štát máme na trhoch problém, keď chceme refinancovať náš dlh,“ dodal.

O stave Španielska včera rokovali aj ministri financií a guvernéri centrálnych bánk siedmich najvyspelejších krajín sveta G7, no nedospeli ku konkrétnemu záveru. Americké ministerstvo financií informovalo, že predstavitelia USA, Japonska, Nemecka, Francúzska, Británie, Kanady a Talianska sa dohodli na pozornom sledovaní vývoja pred summitom lídrov skupiny G20, ktorý sa bude konať 18. a 19. júna v Mexiku a dlhová kríza eurozóny bude hlavnou témou stretnutia.

Dnes (6. júna) bude zasadať aj vedenie Európskej centrálnej banky, na ktorú je vyvíjaný intenzívny tlak, aby znížila svoje už teraz rekordne nízke úrokové sadzby. Podľa predbežných odhadov však zrejme ešte k tomuto kroku nepristúpi.

Španielske problémy sú dôsledkom zadlženého bankového sektora po prasknutí realitnej bubliny a nadmerných výdavkov autonómnych regiónov.

Podľa nemenovaného zdroja blízkeho rokovaniam G7 Nemecko tlačí na Španielsko, aby požiadalo o pomoc a tak pomohlo svojim bankám. Znamenalo by to, že by sa Madrid musel podriadiť tvrdému dohľadu medzinárodných veriteľov. Práve tomu sa však premiér Mariano Rajoy chce vyhnúť a viac je naklonený priamej podpore bánk.

Tento postoj potvrdil aj minister Montoro, ktorý uviedol, že španielske banky by mali byť rekapitalizované z európskych záchranných mechanizmov. Komisár pre menové záležitosti Olli Rehn vyhlásil, že k oficiálnej žiadosti o pomoc neprišlo. Unikli však informácie, že prebieha audit, koľko kapitálu by banky potrebovali.

Európske inštitúcie, aj nemecká vláda, popreli informácie, ktoré priniesol magazín Die Welt, že EÚ zvažuje preventívnu úverovú linku cez záchranný fond od polovice júna. To odmietla aj španielska vláda.

Veľký test Španielsko čaká vo štvrtok (7. júna), keď plánuje aukciu dlhopisov so strednodobou a dlhodobou splatnosťou v objeme 2 miliárd eur.