Španielsko (tesne) splnilo rozpočtový cieľ

španielsko euro

zdroj: pixabay.com

„Splnili sme cieľ nastavený európskymi inštitúciami na rok 2016,“ oznámil včera novinárom španielsky minister zodpovedný za rozpočet Cristóbal Montoro s tým, že schodok verejných financií  dosiahol minulý rok hodnotu 4,54 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Španielsko pôvodne sľúbilo znížiť deficit pod úroveň 3 % HDP, čo je hranica stanovená v rámci Paktu stability a rastu. Po tom, čo sa ukázalo, že Madrid nebude schopný splniť tento cieľ, sa však vláda s Bruselom v auguste dohodla na znížení rozpočtového schodku minimálne na úroveň 4,6 % španielskeho HDP.

V roku 2015 bol španielsky deficit na úrovni 5,1 % HDP.

Dlhotrvajúce problémy Španielov

Montoro priznal, že „pôvodný cieľ bol iný“, zdôraznil však, že konzervatívna vláda postupne znižuje deficit od roku 2011, kedy sa dostala k moci.

Rozpočtové problémy Španielska vypukli po hypotekárnej kríze v roku 2008, ktorá viedla aj k masívnemu zvýšeniu nezamestnanosti v krajine.

Od roku 2009 Európska komisia už štyrikrát posunula termín, dokedy Madrid musí znížiť deficit pod požadovanú hranicu 3 % HDP.

Minulý rok pritom Španieli len tesne unikli sankciám za nedodržanie pravidiel.

Čítajte aj: Španielsko a Portugalsko sľubujú, že svoje rozpočty dajú do poriadku 

Tlak z oboch strán

Cieľ na tento rok je deficit na úrovni 3,1 % HDP. Pod hranicu 3% by sa Španielsko malo dostať v roku 2018 (cieľ = 2,2 %).

Tohtoročný návrh rozpočtu by mal predstaviť premiér Mariano Rajoy ešte do konca tohto týždňa. Je pritom pod tlakom ľavicovej opozície, ktorá požaduje zmiernenie škrtov, ako aj Bruselu, ktorý trvá na dodržaní nastavených cieľov.