Španielsku chcú dať o rok viac času na nápravu rozpočtu

zdroj: flickr, autor: Public Domain Photos

Ministri financií eurozóny by okrem implementácie rozhodnutí prijatých na poslednom summite mali vniesť viac svetla do záchranného programu pre španielske banky. Diplomati však upozornili, že nemožno čakať finálne rozhodnutie, to by malo padnúť až koncom júla.

Španielsko spolu s Talianskom sa koncom minulého týždňa opäť dostali pod intenzívny tlak trhov. Výnosy z desaťročných španielskych dlhopisov dnes (9. júla) už presiahli 7 %, čo je úroveň, keď Grécko, Írsko č Portugalsko museli žiadať o medzinárodnú pomoc. V prípade Talianska sa pohybujú okolo 6,1 %.

Investori hľadajú útočisko v nemeckých referečných bundoch. Polročné dlhopisy zaznamenali negatívny výnos -0,03 %. Znamená to teda, že investori Nemecku platia za to, aby si od nich požičalo.

Okrem toho, euro padlo na dvojročné minimum v porovnaní s americkým dolárom. Nepokojné trhy odrážajú pochybnosti, že rozhodnutia prijaté na summite v snahe zmierniť tlak na rizikové ekonomiky nebudú nakoniec implementované. Ide napríklad o väčšiu flexibilitu záchranných fondov či priamu rekapitalizáciu bánk po vytvorení spoločného mechanizmu bankového dohľadu, v rámci ktorého má kľúčovú rolu hrať Európska centrálna banka.

Viac času na nápravu deficitu

Podľa nemenovaného diplomata ministri zrejme Španielsku dajú viac času na nápravu deficitu v snahe zohľadniť hlbšiu recesiu ako pri pôvodných odhadoch rátali. Európska komisia zrejme cieľ pre schodok na tento rok stanoví na úrovni 6,3 % HDP, 4,5 % v roku 2013 a 2,8 % v roku 2014. Pôvodný plán počítal s 3-percentným deficitom už budúci rok.

Nepôjde však o jednostranný krok, od Madridu budú za 12 mesiacov navyše žiadať plán škrtov. Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos by mal ministrov informovať o 30-miliardovom balíku znížených výdavkov a vyšších daní, ktorý oficiálne predstavia v stredu.

Vládne zdroje tvrdia, že na tento rok sa budú vzťahovať úsporné opatrenia za 10 miliárd eur v podobe vyššej DPH, nižších sociálnych dávok, podpory v nezamestnanosti a zmeny nastanú aj vo výpočtoch dôchodkov.

Dnes by na stretnutí ministrov malo dôjsť k podpisu Memoranda o porozumení, a 20. júla by mali uzavrieť plnú dohodu o pomoci španielskemu bankovému sektoru. Jej súčasťou by malo byť vytvorenie jednej zlej banky, ktorá absorbuje toxické aktíva.

(EurActiv/Reuters)