Špekulácie s potravinami by sa mali obmedziť

Zasadnutie výboru EP, Zdroj: EP

Cieľom legislatívy je zabezpečiť vyššiu efektivitu, odolnosť a transparentnosť finančných trhov, ako aj ochranu investorov.

„Nové pravidlá povedú k bezpečnejším, transparentnejším a zodpovednejším finančným trhom a pomôžu obnoviť dôveru investorov v trhy ,“ povedal eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier.

Barnier predstavil návrh revízie legislatívy v októbri 2011 v čase dlhovej krízy v eurozóne. Ambíciou Bruselu bolo zaviesť reguláciu komoditných trhov – podobne ako to urobili Spojené štáty, aby sa predišlo cenovým špekuláciám. 

Potrebu revízie si vyžiadali výrazné zmeny, ktorými prešli finančné trhy. Objavili sa nové obchodné miesta a produkty a v dôsledku technologických inovácií sa zmenilo aj finančné prostredie.

Revidovaná legislatíva zavádza dohľad a transparentné pravidlá pre obchodné aktivity na trhoch s podielovými cennými papiermi – od fondov obchodovaných na burze až po obchodovanie s derivátmi a dlhopismi. Viac právomocí má získať aj Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA), aby mohol transakcie monitorovať.

Ďalšie z kľúčových opatrení sa týka vysokofrekvenčného obchodovania. Ide o predaj a nákup, ktorý prebieha v zlomkoch sekúnd, využitím komplexného a často sa opakujúceho počítačového algoritmu.

V Spojených štátoch sa podľa odhadov 50 až 75 percent obchodovania na finančných trhoch uskutočňuje prostredníctvom vysokorýchlostného počítačového programu.

Takéto obchodovanie má však aj svoje riziká. V auguste 2011 spoločnosť Knight Capital Partners takmer skolabovala po tom, čo kvôli počítačovej chybe prišla o 317 miliónov eur.

Napriek kritike zo strany niektorých členských štátov na čele s Veľkou Britániou europoslanci napokon presadili stanovenie limitov pre obchodné pozície na komoditných trhoch s cieľom zabrániť prudkým výkyvom cien potravín a energií.

„Špekulácie na potravinových trhoch mali devastačné dôsledky pre rozvojový svet a viedli k zvýšeniu potravinovej neistoty v najchudobnejšom svete,“ povedal europoslanec Sven Giegold (Zelení, DE).

Legislatívu musia ešte schváliť členské štáty.

EurActiv.sk je členom konzorcia Enterprise Europe Network Slovensko.

Sieť Enterprise Europe Network poskytuje služby malým a stredným podnikateľom, komplexné a ľahko dostupné poradenstvo a podporu v oblasti podnikania, inovácií a výskumu.

Združuje vyše 500 organizácií so 4000 skúsenými profesionálmi, ktorí poskytujú svoje služby vo viac ako 50 krajinách.