Splácanie záchranných úverov ECB brzdí pôžičky firmám

Prezident ECB Mario Draghi (zdroj: World Economic Forum/Flickr)

Európskej ekonomike má pomôcť nová séria nízkonákladových pôžičiek v objeme 400 miliónov eur, ktorú Európska centrálna banka oznámila ešte v júni. V piatok ale informovala, že sa komerčné banky z podobných pôžičiek rozhodli vrátiť okolo 20 miliárd eur.

Úvery známe ako dlhodobé operácie na refinancovanie navrhla ECB počas vrcholiacej krízy eurozóny.

Krok bánk považujú experti za signál, že najnovšie kolo lacných úverov od centrálnej banky poslúži skôr na preplatenie starých pôžičiek, než by mali smerovať ďalším spoločnostiam. Môže to naznačovať práve návrat prostriedkov, ktoré boli predtým určené na odvrátenie dlhovej krízy.

„Tieto peniaze sa pravdepodobne nedostanú do reálnej ekonomiky,“ hovorí analytik Commerzbank Michael Schubert o zamýšľaných štvorročných úveroch ECB. Podľa neho je to aj v dôsledku slabého celkového dopytu po úveroch.

ECB rozhodla na začiatku septembra o znížení svojich základných sadzieb na rekordné minimá. Do bánk tak nahrnula lacné úvery, no už nebola schopná ich prehovoriť na rozsiahlejšie požičiavanie. Znamená to, že oživenie eurozóny bude závislé najmä od prísľubu ECB odkúpiť „prebalený“ dlh, t.j. cenné papiere kryté aktívami.

Prezident ECB Mario Draghi by mal fungovanie tohto mechanizmu predstaviť v nasledujúcich týždňoch. Mnohí odborníci sa domnievajú, že trh s úverovými balíčkami, ktoré sa často viažu na domy, je príliš malý a preto na poskytovanie úverov nebude mať dostatočný vplyv.

Jedným z dôvodov, prečo sa úvery v 18 krajinách eurozóny držia na nízkej hladine, je aj nervozita medzi podnikateľmi. Zhoršujú ju stagnujúca ekonomika a konflikt na Ukrajine.

Jedným z prejavov nedôvery je  cenová inflácia, ktorá sa v auguste prepadla na nové minimum. V piatok sa k tomu pridala ďalšia negatívna správa, keď sa inflačné očakávania dostali do svojho najnižšieho bodu tento rok.