Spojené štáty chcú nové obchodné dohody s Úniou, Japonskom a Britániou

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer, eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmstromová, a japonský minister hospodárstva Hiroshige Seko. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ / POOL]

Novými obchodnými zmluvami chce administratíva prezidenta Donalda Trumpa a zaistiť „férový a vyrovnaný obchod“ s jeho obchodnými partnermi.

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v utorok (16. októbra) oznámil Kongresu zámer vlády vyjednať tri samostatné obchodné zmluvy. Najneskôr v polovici januára Američania chcú spustiť rokovania s Európskou úniou Spojeným kráľovstvom a Japonskom.

Lighthizer vo vyhlásení uviedol, že vláda chce dosiahnuť na rokovaniach dobré výsledky pre amerických robotníkov, farmárov a podnikateľov.

Tento krok nasleduje po opätovnom prerokovaní Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) s Kanadou a Mexikom a podľa slov prezidenta Trumpa má napraviť nevyvážený obchod.

Cieľom spravodlivejší a vyváženejší obchod

Lighthizer pri oznámení spustenia rokovaní citoval „chronickú obchodnú nerovnováhu v prípade USA“ a povedal, že americkí vývozcovia dlho čelili colným aj necolným prekážkam v Japonsku a v Európe. Preto je cieľom Washingtonu dosiahnuť „spravodlivejší, vyváženejší“ obchod s partnermi.

Dodal, že USA sa budú snažiť o obchodnú dohodu s Britániou hneď po tom, ako vystúpi z EÚ v marci 2019. V liste Kongresu uviedol, že Washington sa bude snažiť riešiť colné a necolné prekážky a dosiahnuť „slobodný, spravodlivý a recipročný obchod“ so Spojeným kráľovstvom.

Trump rozohral tvrdé hry s obchodnými partnermi USA, pričom používa clá a vyhrážky v snahe posilniť americký export a zredukovať dlhoročný deficit v obchode s tovarom napriek varovaniam mnohých amerických zákonodarcov a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Necelý mesiac od dohody s Úniou sa Trump opäť vyhráža zvýšením ciel na autá

Amerického prezidenta neodrádzajú ani jeho predošlé sľuby, protesty najväčších amerických automobiliek či fakt, že ministerstvo obchodu ešte nezistilo, či dovoz európskych áut ohrozuje národnú bezpečnosť USA. 

V máji Trump nariadil preskúmať možnosť zaviesť clá až do výšky 25 percent na dovoz automobilov a automobilových súčiastok zo zahraničia. To znepokojilo firmy v automobilovom priemysle a mohlo by to mať vážne dôsledky pre Japonsko a Európu.

„Musíme spolupracovať, aby sme zmiernili a vyriešili súčasné obchodné spory,“ uviedla šéfka MMF Christine Lagardeová na stretnutí fondu a Svetovej banky na Bali minulý týždeň.

Trump zaviedol alebo pohrozil clami na tovary z krajín na celom svete, najmä z Číny, ale aj od tradičných spojencov, ako je Európska únia.

Ďalšie clá a následné odvetné opatrenia by mohli viesť k rozsiahlejšiemu sprísneniu finančných podmienok s negatívnymi dôsledkami pre svetové hospodárstvo a finančnú stabilitu, varoval MMF.

Obchodný deficit neklesá

Nové rozhovory, ak budú úspešné, povedú k obchodnej dohode USA s EÚ a Japonskom. Ale clá pre Čínu, ktorá sa podieľa viac ako 50 percent na americkom obchodnom deficite, zostanú.

Obchodný schodok USA sa v auguste podľa vládnych údajov zvýšil na najvyššiu úroveň za šesť mesiacov. Štatistiky ukazujú, že americkí spotrebitelia nakúpili viac importovaných automobilov a mobilných telefónov.

Celkový americký obchodný deficit sa v auguste oproti júlu zvýšil o 6,4 percenta na 53,2 miliardy USD (45,91 miliardy eur) a prekonal odhady analytikov. Schodok v obchode s Čínou pritom vzrástol v auguste na 38,6 miliardy USD a s Mexikom dosiahol 8,7 miliardy USD. V oboch prípadoch ide o najvyšší mesačný deficit vo vzájomnom obchode.

Aj napriek Trumpovmu úsiliu stlačiť deficit, schodok obchodnej bilancie USA za prvých osem mesiacov vzrástol o 8,6 percenta.