Spojené štáty predĺžili Únii výnimku na dovoz ocele a hliníka. Komisia ale žiada trvalé oslobodenie

Americký prezident Donald Trump hovorí, že dotovaný dovoz ohrozuje národnú bezpečnosť, pretože poškodzuje domácich výrobcov kovov. [Jim Lo Scalzo/EPA/EFE]

Americký prezident Donald Trump predĺžil Európskej únii, Kanade a Mexiku výnimku na clá na dovoz ocele a hliníka o 30 dní. Biely dom to oznámil len štyri hodiny pred vypršaním dočasnej výnimky. Podľa Bruselu to však predlžuje neistotu na trhu.

Americký prezident v marci zaviedol clá vo výške 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník s odôvodnením, že dovoz „dotovaných“ kovov ohrozoval národnú bezpečnosť Spojených štátov a ubližoval domácim výrobcom.

Washington ale dočasne (do 1. mája) oslobodil od poplatkov Európsku úniu, Austráliu, Argentínu, Brazíliu, Kanadu, Mexiko a Južnú Kóreu. V utorok im predĺžil výnimku o ďalší mesiac.

Otázka národnej bezpečnosti

Biely dom v pondelok (30. apríla) zároveň uviedol, že dokončuje predbežnú dohodu s Južnou Kóreou o jej exporte ocele a dosiahol základnú dohodu o oceli a hliníku s Argentínou, Austráliou a Brazíliou.

Európa odmieta vyjednávať so Spojenými štátmi pod nátlakom

Európska exekutíva otvorila vyšetrovanie amerických opatrení, ktoré môže viesť k zavedeniu vlastných taríf alebo kvót pre ochranu oceliarskeho priemyslu.

„Administratíva sa zameriava na kvóty, ktoré obmedzia dovoz, zabránia prekládke (kovov) a ochránia národnú bezpečnosť,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Pri zavedení oboch ciel využil prezident zriedkavo uplatňovaný zákon, ktorý mu dáva širokú právomoc regulovať obchod z dôvodov národnej bezpečnosti.

Trump hovorí, že dotovaný dovoz ohrozuje národnú bezpečnosť, pretože poškodzuje domácich výrobcov kovov.

Neistota na trhu

Európska komisia v utorok (1. mája) oznámila, že berie na vedomie rozhodnutie Spojených štátov amerických o predĺžení výnimky do 1. júna 2018. Podľa Bruselu to však predlžuje neistotu na trhu.

„Rozhodnutie Spojených štátov predlžuje neistotu na trhu, ktorá už ovplyvňuje obchodné rozhodnutia. Európska únia by mala byť úplne a trvalo oslobodená od týchto opatrení, pretože tie nie sú odôvodnené na základe národnej bezpečnosti,“ uviedla exekutíva Európskej únie v oficiálnom vyhlásení.

Ekonóm Baláž: Hrozbou pre slovenskú ekonomiku nie sú clá na oceľ, ale na autá

Európska komisia nevidí v spore okolo ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov priestor pre rozsiahle európske ústupky.

Dokument Komisie pripomenul, že nadmerná kapacita v odvetví ocele a hliníka nevzniká v Únii. Naopak, Brusel sa za posledné mesiace zaoberal touto otázkou zo všetkých možných hľadísk a spolu s Washingtonom a ďalšími partnermi sa snažil nájsť riešenie.

„Každý budúci transatlantický pracovný program musí byť vyvážený a vzájomne prospešný,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Nemecko, ktoré patrí medzi krajiny njaviac postihznuté novými clami, predĺženie výnimky  pre EÚ privítalo. V reakcii na predĺženie výnimky Berlín tiež zdôraznil dôležitosť dialógu medzi EÚ a USA o problematike taríf.

„Je obzvlášť dôležité, aby sa Európska únia usilovala o dialóg so Spojenými štátmi,“ uvádza sa vo vyhlásení nemeckej vlády. „Ani Európska únia, ani Spojené štáty nemôžu mať záujem o eskaláciu v kontexte obchodných vzťahov. Naopak, USA i EÚ budú profitovať z ďalšieho prehlbovania obchodných väzieb.“

Diskusie budú pokračovať

Komisia je ochotná diskutovať o aktuálnych otázkach týkajúcich sa prístupu na trh, ktoré sú predmetom záujmu oboch strán. Rovnako však uviedla, že ako dlhodobý partner a priateľ Washingtonu nebude rokovať „pod hrozbami“.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová bola v tejto súvislosti v posledných týždňoch v pravidelnom kontakte s americkým ministrom hospodárstva Wilburom Rossom, ako aj s obchodným splnomocnencom Robertom Lighthizerom. Ich diskusie budú pokračovať aj v priebehu mája.

Za výnimku z ciel Spojeným štátom nič neponúkame, tvrdí komisárka Malmströmová

Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v stredu (18. apríla) uviedla, že EÚ bude požadovať „trvalú a bezpodmienečnú“ výnimku z amerických ciel na oceľ a hliník. Washingtonu odkázala, že Brusel nebude rokovať „pod tlakom“.