Spojí euro Cyprus?

Krátka správa:

S Novým rokom 2008 sa eurozóna oficiálne rozšírila o Maltu a Cyprus. Spoločnou európskou menou už platí 320 miliónov Európanov v 15 členských štátoch. Doposiaľ sa o eure hovorilo len v ekonomických kategóriách, aktuálne mu však pribudla aj šanca stať sa mediátorom medzinárodného mieru.

“Veríme, že prijatie eura vytvorí o veľa priaznivejšie podmienky na znovuzjednotenie Cypru – jeho ekonomiky, územia, inštitúcií a spoločnosti,” vyhlásil cyperský prezident Tassos Papadopoulus počas slávnostného vítania novej meny v krajine.

Hranica s ostnatým drôtom rozdeľuje ostrov na grécku a tureckú časť od roku 1974. Turecká armáda obsadila severnú časť krajiny po gréckom pokuse o štátny prevrat. “Je to zlatá príležitosť pre obe komunity (ostrova) prekonať jeden zo svojich hlavných rozporov,” potvrdil Ali Erel, predstaviteľ Asociácie EÚ v severo-cyperskej republike, ktorú medzinárodne uznáva len Turecko. Pre Guardian ďalej dodal: “Euro nás posunie k väčšej spolupráci a napokon aj k ekonomickému znovuzjednoteniu.”

Obchodníci a podnikatelia v severnej časti ostrova už v súčasnosti bežne používajú euro. Nikózia dokonca urobila nemalé gesto – cypercké euromince sú vyrazené v gréčtine aj turečtine. Napriek prísne stráženej hranici sa vzájomný obchod nedá odradiť – od roku 2003 funguje niekoľko priechodov, ktoré využívajú obe strany. Tureckí obchodníci chodia na druhú stranu za širším výberom tovaru a Gréci vyhľadávajú na severe nižšie ceny a kasína.

Vlády na Cypre a na Malte urobili množstvo opatrení, ktoré majú predísť zdražovaniu. Mnohé z nich plánuje aj Slovensko – dohoda s obchodníkmi o nezvyšovaní cien, prísny monitoring a pravidlo zaokrúhľovať ceny smerom dole. Cyperská vláda dokonca pripravuje legislatívu, ktorá kvalifikuje neprimerané zdražovanie ako trestný čin. Podobný krok avizoval aj predseda slovenskej vlády Robert Fico.

Ľudia sa však boja nárastu cien – až 70% Cyperčanov očakáva zdražovanie. Vlády oboch ostrovných republík však uisťujú, že nová mena prinesie ich ekonomike výrazný stimul. Očakávajú nárast turizmu, odstránenie kurzového rizika a poplatkov. Ekonómovia potvrdzujú, že európska mena je obzvlášť výhodná pre malé ekonomiky, ktoré sú životne prepojené s okolitými trhmi a odkázané na zahraničný obchod či turizmus.