Spory v ECB: Členka výkonnej rady žiada koniec nalievania peňazí

Vývoj inflácie 1996-2016

Sabine Lautenschläger je dlhodobo proti uvoľnenej monetárnej politike Európskej centrálnej banky. Je prvou z šesťčlennej Výkonnej rady ECB, ktorá otvorene vyzvala na ukončenie programu v hodnote 2,3 bilióna eur. Prezident ECB Mario Draghi však podobné špekulácie odmieta.

„Existujú všetky predpoklady na stabilný rast inflácie“, povedala Lautenschläger. „Preto som optimistkou, že sa čoskoro budeme môcť venovať otázke ukončenia (programu nákupu dlhopisov).“

Európska centrálna banka reagovala na nárast inflácie a oznámila, že od apríla zníži nákup dlhopisov o štvrtinu. Zároveň však predĺžil program do konca roka s odôvodnením, že rast inflácie je zatiaľ slabý a hospodárske oživenie krehké.

Podľa Lautenschläger, ktorá v rade často hlasuje v menšine, by ECB nemala čakať, pokiaľ sa rozptýlia všetky pochybnosti o návrate inflácie, pretože potom už môže byť neskoro.

Inflácia v krajinách EÚ, december 2016

inflacia_EU-December_2016

Nákupom dlhopisov sa ECB snaží napumpovať do ekonomiky dostatok peňazí, aby pomohla naštartovať hospodársky rast a zabránila deflácii. Zdražovanie energií však dvíha ceny a ožívajú hlasy, že ECB my mala začať pripravovať koniec programu.

Voľná menová politika je ako silný liek pre niekoho, kto nie je veľmi chorý. Funguje, bezpochyby, no má aj vedľajšie účinky. (Sabine Lautenschläger, ECB)

„Voľná menová politika je ako silný liek pre niekoho, kto nie je veľmi chorý. Funguje, bezpochyby, no má aj vedľajšie účinky – a niektoré nekonvenčné opatrenia majú silnejšie vedľajšie účinky, než iné“, povedala Lautenschläger.

Nemecká bankárka tvrdí, že euro nie je ohrozené. No lacné pôžičky bez štrukturálnych reforiem nestačia na oživenie ekonomiky členských krajín.

Vývoj inflácie 1996 – 2016

vyvoj_inflacie_eurozona

Vývoj inflácie 1996-2016

Ďalší člen Výkonnej rady ECB Peter Praet v nedeľu povedal, že eurozóna potrebuje spoločnú finančnú garanciu pre banky. Pomoc z verejných zdrojov by nemala byť vylúčená, ani ak budú investori prinútení niesť časť strát.

Istá miera krytia rizika z verejných zdrojov je potrebná na vytvorenie dôvery v celkový finančný systém. (Peter Praet)

„Istá miera krytia rizika z verejných zdrojov je potrebná na vytvorenie dôvery v celkový finančný systém, a tým odomknutie potenciálu súkromného znášania rizika“, povedal hlavný ekonóm ECB Praet počas prejavu v Ríme. „Aj dobre kapitalizované banky sa môžu stať obeťou nákazy a paniky.“