Spotrebitelia ekonomiku eurozóny nespasia

Podľa štatistického úradu Eurostat maloobchodné tržby eurozóne v marci v porovnaní s februárom mierne stúpli o 0,3 %. Celá EÚ zaznamenala rast o 0,7 %. Ide o dôsledok silnejšieho dopytu vo Francúzsku a Nemecku. Celkovo maloobchodné tržby medzimesačne stúpli v desiatich krajinách, klesli v deviatich, vrátane Slovenska a v Írsku a vo Švédsku ostali nezmenené.

Eurostat uvádza v prípade eurozóny aj celej EÚ stagnáciu odbytu potravín, nápojov a tabakových výrobkov. Na druhej strane sa medzimesačne zvýšil predaj nepotravinárskych produktov v eurozóne o 0,1 % a v EÚ o 0,6 %.

Medziročne však maloobchodný predaj v 17-člennom bloku klesol o 0,2 %. Ako pre agentúru Reuters uviedol Greg Fuzesi z JP Morgan spotrebitelia eurozónu pred recesiou nezachránia.

„Z nášho pohľadu budú výdavky spotrebiteľov klesať takmer do konca roka vplyvom pracovného trhu a úsporných opatrení na disponibilný príjem,“ vysvetlil. Nezamestnanosť v 17-člennom bloku v marci stúpla na 10,9 %, a bez práce je bez práce viac ako 17 miliónov ľudí.

Eurozóna tak upadáva do druhej recesie za uplynulé tri roky. Dlhová kríza si vybrala daň nielen medzi spotrebiteľmi, ale aj podnikateľmi.

Sektor služieb sa rýchlo prepadáva

Významnejší prepad ako sa pôvodne čakalo zaznamenal sektor služieb, ktorý sa na ekonomickej aktivite eurozóny podieľa dvomi tretinami. Agentúra Markit vo svojom prieskume upozorňuje, že blok recesiu v prvom polroku neprekoná.

Index nákupných manažérov sektora služieb eurozóny (PMI), ktorý je ukazovateľom budúcej aktivity firiem, totiž v apríli klesol z marcových 49,2 bodu na 46,9 bodu. Podľa pôvodného odhadu mal byť pokles na 47,9 bodu.

Ide zároveň o najstrmší pád od októbra 2008 po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers. Hodnota indexu sa okrem toho dostala hlbšie pod hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity daného odvetvia od rastu.

V apríli sa výrazne prepadol aj výrobný sektor a dosiahol najnižšiu úroveň od júna 2009. Ekonómovia upozorňujú, že kríza sa presúva do kľúčových ekonomík – Nemecka a Francúzska. Hlavný analytik agentúry Markti Chris Williamson však tvrdí, že rast nemeckej ekonomiky sa už zotavuje, no Francúzsko upadá do recesie. Podľa predpokladov HDP eurozóny tento rok zaznamená medziročný pokles o 0,4 %.

(EurActiv/Reuters/TASR)