Stabilizačný plán má ešte technické nedokonalosti

Jean-Claude Juncker, Zdroj: Rada, Luxemburské predsedníctvo

Pohotovostný balík dohodnutý minulý týždeň má zabrániť šíreniu gréckych problémov aj do ďalších krehkých členských štátov. Kým nepokoje na finančných trhoch minulý týždeň mierne ustali, euro je znovu pod tlakom. Výmenný kurz voči doláru klesol za uplynulý mesiac o 7 %, pričom od januára doteraz padlo o 14 %. Včera v určitom okamihu dosiahlo $1.223, čo je najnižšia hodnota od apríla 2006.

Po prvom kole rokovaní nemecký minister financií Wolfgang Schäuble a ďalší bagatelizovali vyjadrenia niektorých predstaviteľov, ktorí poukazovali na francúzsko-nemecké rozdiely o spôsobe spustenia stabilizačného mechanizmu v prípade potreby. „Šlo skôr o technické záležitosti ako rozdiely,“ uviedol nemecký minister bez ďalšieho vysvetlenia.

Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér, ktorý rokovania vedie, tiež potvrdil, že nedokončené záležitosti boli „technické“ a že ministri by ich mali definitívne vyriešiť v piatok, kedy sa opäť vrátia do Bruselu, aby diskutovali o dlhodobých politických záležitostiach.

Počas tlačovej konferencie v noci na dnes sa vyhol odpovedi na otázku, či sú pravdivé správy, že Nemecko požiadalo o parlamentné schvaľovanie pri každej žiadosti po podporu z fondu. Ostatné vlády, vrátane Francúzska, sa vyslovili proti takémuto návrhu, pretože uprednostňujú permanentný mechanizmus.

Aj napriek naliehaniu novinárov odmietol odpovedať aj na otázku, prečo rutinné stretnutie trvalo dlho do noci. „Pretože sme blázni,“ povedal reportérom. „Bláznovstvo je iracionálne. Nedá sa vysvetliť.“

Reforma hospodárskeho riadenia

Ministri financií načali aj otázku reformy hospodárskeho riadenia a dlhodobej fiškálnej reformy na celoeurópskej úrovni, pričom podľa Junckera majú nové úsporné opatrenia Madridu a Lisabonu veľkú podporu. Dohodli sa na tom, že v najbližších dňoch a týždňoch prehodnotia minulotýždňové návrhy Komisie, ktorá chce, aby sa rozpočty štátov pred príjatím v národnom parlamente, kontrolovali na úrovni EÚ a tiež prísnejšie postihy za porušovanie fiškálnych pravidiel Únie. Podľa nemeckého ministra financií je dôležité, aby bolo jasné, že politici stanovujú pravidlá a nie trhy.

Záchranné úvery Grécku síce odvrátili ohrozenie eurozóny, no na druhej strane rastú obavy, že úsporné opatrenia negatívne ovplyvnia krehký rast. Z jedného pohľadu slabé euro pomáha exportu. Juncker tvrdí, že súčasná hodnota eura v ňom nevyvoláva také obavy ako rýchlosť, akou sa výmenný kurz mení. Podľa analytikov na stav eura nevplývajú len obavy z dlhovej krízy, ale aj riziko, ktoré predstavujú úspory pre hospodársku obnovu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu uviedla, že záchranný balík eurozóne len získal čas. Podľa nej sa treba zamerať na hlbší problém v podobe priveľkých rozdielov medzi najsilnejšími a najslabšími ekonomika.

Pred vypuknutím krízy malé ekonomiky – Grécka, Portugalska či Írska – a stredne veľká ekonomika Španielska zažívali rast poháňaný úvermi a realitným boomom, ktoré sú v súčasnosti v hlbokom útlme.

V súčasnosti stoja pred neľahkou úlohou – nájsť nové zdroje rastu. Francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagardová vyhlásila, že Nemecko by malo urobiť pre Európu viac stimulovaním domácej spotreby.

(EurActiv/Reuters)

Ďalšie kroky:

  • 18. máj: Ministri financií prehodnotia plány Komisie na dôslednejšiu koordináciu hospodárskej politiky.
  • 17. – 18. jún: Európski lídri budú diskutovať o návrhoch hospodárskeho riadenia Komisie počas summitu v Bruseli.