Stály krízový mechanizmus dostáva kontúry

Podrobnosťami návrhu sa budú zaoberať európski lídri na summite 16.-17. decembra v Bruseli. Zmeny, o ktorých sa už diskutuje týždne, by mali zvýšiť riziká aj pre súkromných investorov. Dlhopisy, ktoré budú vydané po júni 2013 by podľa návrhu, mali obsahovať ustanovenie, ktoré veriteľovi umožnia vyjednať nové podmienky, v prípade, že bude krajina na pokraji insolventnosti.

Veritelia budú môcť hlasovaním kvalifikovanou väčšinou odsúhlasiť zmeny v podmienkach platby. To bude znamenať, že niektorí majitelia dlhopisov budú nútení prijať stratu svojej investície.

Podľa Komsie bude účasť investorov posudzovaná od prípadu k prípadu podľa praxe Medzinárodného menového fondu.

Zmeny, ktoré navrhol stály predseda Európskej rady Hermen Van Rompuy, podporili 28. novembra ministri financií 16 krajín používajúcich jednotnú menu euro. Dohoda išla ruka v ruka s 85-miliardovou pomocou pre Írsko, ktorá má pomôcť zabrániť šíreniu problémov do Portugalska, Španielska, Belgicka.

To však neznamená, že sa na decemrbovej Európskej rade očakáva jednohlasná zhoda. Rámec zmien vedúcich k vzniku stáleho záchranného mechanizmu, ako ho navrhli v októbri lídri Nemecka a Francúzska, bol ostro kritizovaný za to, že zneistil trhy.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová okrem toho žiada suspendovať hlasovacie práva krajinám, ktoré vážnym spôsobom porušia pravidlá menovej únie. Štýty nachádzajúce sa v nelichotivých finančných situáciách budú mať ale pravdepodobne problém takýto postup podporiť.

V tomto čase zároveň nemecký ústavný súd skúma podnet spochybňujúci legalitu záchranného fondu pre eurozónu.