Šťastný: S demokratmi v Bielom dome nebudú šance na dohodu vo WTO väčšie

Ako poslancom povedal Mandelson, ktorý vyjednáva v mene EÚ v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO), dohoda zo Ženevy je stále na stole, EÚ však neuvažuje, že by mala prísť s novou ponukou pokiaľ ide o poľnohospodárstvo.

Tá v Ženeve znela 60 % redukcia ciel na poľnohospodárske produky, čo niektorí partneri označili za “trik”, pretože išlo len o prepočítanie predchádzajúcej ponuky. V Európe zase čelil kritike niektorých členských štátov, podľa ktorých bolo navrhované zníženie ciel príliš vysoké v porovnaní s tým, čo získa EÚ na nepotravinárskych trhoch.

“Keby záležalo iba na  našej ponuke v prípade úspešného zavŕšenia procesu alebo naopak kolapsu, asi by tam bola ešte nejaká vôľa na ďalšie zníženie”, uviedol pre EurActiv.sk člen výboru EP pre medzinárodný obchod Peter Šťastný. “Našťastie pre EÚ ten tlak nikdy nebol a kolo z Doha padlo na niečom inom.”

Rokovania sa najviac zadrhli na otázke prístupu na poľnohospodárske trhy v rozvojovom svete. Najmä Spojeným štátom sa nepáčili špeciálne ochranárske opatrenia, ktoré žiadali India alebo Čína.

Sedem rokov vyjednávaní v rámci tzv. kola rokovaní z katarského Doha je stále bez úspechu. Peter Štastný súhlasí s eurokomisárom Mandelsonom, že kolaps WTO Doha Round môže mať negatívny dopad na ďalšie dôležité multilaterálne dohody, napríklad na dohodu o následníkovi Kjótskeho protokolu.

Šťastný si myslí, že ďalšie štáty môžu neúspech rokovaní použiť ako príklad a rozhodnúť sa uprednostniť domáce záujmy pred globálnymi.

Názory sa však rôznia. Šéf WTO Pascal Lamy naopak tvrdí, že prvá musí byť klimatická dohoda, aby mohli podľa nej partneri vo WTO prispôsobiť svoje pozície.

Komisár pre obchod dal vo výbore najavo, že by preferoval, ak by ďalšie rokovania počkali na nástupcu Georga Busha v Bielom dome. Podľa neho by prípadná nová demokratická administratíva bola menej náchylná odmietnuť multilaterálnu dohodu. Priznal však zároveň, že by zase mohla byť kritickejšia k bilaterálnym dohodám, ktoré by zdedila po predchádazúcej vláde.

“Úprimne verím, že nová administratíva bude republikánska, ale ak náhodou bude demokratická šance nebudú oveľa lepšie”, myslí si Peter Šťastný. “Najlepšia chvíľa bola teraz, keď končí Bushova vláda. Oni mali najvačši záujem, ale ako sa ukázalo nie za každú cenu. Či už to bude McCain alebo Obama potrvá to dlhšie, lebo ich priority budú úplne ine. Najmä v začiatkoch novej administratívy.”