Štátne železnice údajne bránili eurokomisii v inšpekcii

Ilustračný obrázok. [FOTO TASR - Marko Erd]

Železničná spoločnosť Slovensko mala európskym inšpektorom brániť tak, že poskytla nesprávne informácie a behom prehliadky v roku 2016 zmazala dáta z laptopu. ZSSK sa bráni a tvrdí, že bola „plne súčinná“.

Európska komisia dnes (25. septembra) Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) zaslala svoje námietky v súvislosti s jej júnovou inšpekciou u národného dopravcu. Ten údajne inšpektorom bránil vo výkone kontoroly dodržiavania pravidiel hospodárskej súťaže EÚ.

Spoločnosti, ktoré vyšetruje Európska komisia, majú podľa eurokomisárky zodpovednej za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerovej povinnosť poskytovať správne informácie. S požadovanými údajmi by preto nemali nijakým spôsobom manipulovať.

„Takéto konanie by mohlo ohroziť integritu a účinnosť nášho vyšetrovania. Chceme zabezpečiť, aby spoločnosti dodržiavali naše pravidlá,“ uviedla na margo inšpekcie v ZSSK dánska eurokomisárka.

Komisia vykonala inšpekcie v priestoroch ZSSK v júni 2016. Kontrola mala zistiť, či ZSSK neuzatvárala zmluvy, ktorých cieľom bolo neumožniť vstup na trh konkurenčnému železničnému osobnému prepravcovi. To je v rozpore s európskym právom hospodárskej súťaže (článok 101 Zmluvy o fungovaní EÚ).

Národný dopravca mohol podľa európskej exekutívy brániť inšpekcii viacerými spôsobmi, vrátane poskytnutia nesprávnych údajov o umiestnení laptopu jedného z jej zamestnancov.  Následne mala zároveň umožniť preinštalovanie tohto laptopu, čo viedlo k „nezvratnej“ strate, údajov, ktoré v ňom boli uložené.

Komisia dospela k predbežnému názoru, že toto správanie zo strany ZSSK by mohlo byť v rozpore s jej povinnosťou vyhovieť v súlade s Nariadením Rady 1/2003 o vykonávaní pravidiel hospodárskej súťaže, píše sa v tlačovej správe.

ZSSK sa bráni

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) je podľa jej hovorcu Tomáša Kováča zaskočená predbežným stanoviskom Európskej komisie, keďže jej nebránila vo výkone inšpekcie.

„Práve naopak, bola jej plne súčinná,“ zdôraznil Kováč. Reagoval tak na predbežné stanovisko EK, ktorá v ňom informovala ZSSK, že jej v júni 2016 bránila v inšpekcii, keď poskytla nesprávne informácie a zmazala údaje z jedného laptopu. Informoval o tom portál europa.eu.

„V danom prípade ide o notebook bývalého člena predstavenstva ZSSK, ktorý v čase, keď oň EK požiadala, nebol už vo vlastníctve ZSSK, ale bol odkúpený,“ vysvetlil Kováč. ZSSK podľa jeho slov bez zbytočného odkladu vyhovela všetkým požiadavkám Komisie. „ZSSK obratom predložila všetko požadované vrátane desiatok notebookov, mobilných telefónov, či umožnila prístup do všetkých kancelárií,“ vymenoval.

Spomínaný bývalý člen predstavenstva skončil podľa Kováča vo svojej funkcii člena predstavenstva 17. júna 2016, 21. júna 2016 bol uvoľnený z pozície riaditeľa úseku a 23. júna 2016 mu bol udelený súhlas na odkúpenie mobilného telefónu a počítača do súkromného vlastníctva. Následne podľa hovorcu 28. júna 2016 začala neohlásená kontrola EK u osobného dopravcu.