Štáty sú nejednotné pri reforme bankového systému

Manhattan v New Yorku, zdroj: flickr, autor: SBA73

Očakáva sa, že rokovania naberú zlý smer, keďže delegácie pripravujúce sa na stretnutie boli „iritované nafúkanosťou Kanady“, uviedol po minulotýždňovej diskusii lídrov v Berlíne politický expert.

Dnes (4. júna) sa predstavitelia G20 stretávajú opäť na predsummitovom stretnutí v juhokórejskom meste , aby sa dohodli na niektorých opatreniach ako v budúcnosti predchádzať alebo zjemniť dopady štátnej pomoci bankám.

Minulý týždeň Komisia navrhla uvalenie bankovej dane na banky, čo by podľa nej pomohlo zmenšiť riziko možných bankrotov. Tento kompromis však už v súčasnosti ohrozuje nedostatok nadšenia, a to najmä zo strany Kanady, pre podobné opatrenia. Navyše, americký minister financií Timothy Geithner novinárom v Seoule povedal, že napriek podpore bankovej dane zo strany Európy je dohoda v tomto ohľade nepravdepodobná. „Medzi G20 nie je univerzálna podpora (bankovej dane), prinajmenšom nie v tomto štádiu. A nemyslím si, že sa to zmení v Kórey,“ vysvetlil Geithner.

Jeden zo zdrojov dodáva: „Odkaz zo strany kanadskej delegácie je, že ich banky sú dobre zregulované a dobre zdanené, a preto nevidia dôvod na zavádzanie ďalších odvodov.“

Delegácie jednotlivých štátov sa teraz obávajú, že rovnaká neústupčivosť, s akou sa stretli pri zavádzaní bankovej dane sa prejaví aj pri ostatných navrhovaných opatreniach ako sú platy bankárov, či kapitálové požiadavky.

Nezávisle od tohto stretnutie v interview pre EurActiv jeden washingtonský predstaviteľ predpovedal, že stretnutie G20 so sebou prinesie symbolické dohody o navýšení kapitálových požiadaviek pre banky a obmedzenie bánk, ktoré sú „príliš veľké na to, aby padli“, čo sa odsúhlasili už na summite v Pittsburghu.

„Toto bude spiatočnícky summit,“ povedal náš zdroj, ktorý je zapojený do amerického procesu tvorby reforiem v tejto oblasti.

 Zdroj tiež potvrdil, že americký Capitol Hill pozorne sleduje situáciu v Európe- najmä grécku krízu, ktorá oslabila schopnosť Únie predstaviť na summite G20 koordinovanú makroekonomickú stratégiu . Americká vláda sa tiež obáva, že nedávne snahy EÚ o skrotenie finančného odvetvia by mohli destabilizovať americký bankový sektor predtým ako sa mu podarí sa zotaviť.

Francúzska ministerka financií Christine Lagarde nedávno kritizovala náhly krok Nemecka, ktoré zakázalo predaj nekrytého predaja nakrátko, ktoré dovoľujú investorovi profitovať zo špekulácií ohľadne poklesu kurzu cenných papierov. Zároveň vyzvala k spoločnému postupu EÚ na nadchádzajúcom summite G20.