Štefanec: Slovensko musí po vyšetreniach OLAF do eurorozpočtu vrátiť šesť miliónov eur

Europoslanec Ivan Štefanec. [Európsky parlament.]

Európsky úrad pre boj proti podvodom aj na podnet slovenského europoslanca Ivana Štefanca vyšetroval podvody v agrodotáciami. Obvinených bolo 96 osôb, Slovensko musí do európskeho rozpočtu vrátiť 5,9 miliónov eur.

Vo štvrtok doobeda zasadal Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu, ktorý vypočúval eurokomisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phila Hogana v súvislosti s absolutóriom k rozpočtu EÚ za rok 2018. Hogan v mene eurokomisie odpovedal aj na štyri otázky europoslancov týkajúce sa prípadov zneužitia agrodotácií v Českej republike a na Slovensku a nezákonného zaberania pôdy na východe Slovenska.

Situácia na Slovensku je vážna

Informáciu v rozhovore pre TASR potvrdil aj slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý spolu s českým europoslancom Tomášom Zdechovským (KDU-ČSL) stál za väčšinou podnetov na vyšetrenie podaných na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Hogan sa v tejto súvislosti obom europoslancom poďakoval za sériu podnetov, ktoré po vyšetrovaní vyústili do obvinenia 96 osôb zodpovedných v rokoch 2018 a 2019 za poškodzovanie finančných záujmov EÚ v oblasti agrosektoru a vrátenie sumy 5,9 miliónov eur späť do rozpočtu EÚ kvôli skonštatovaným nezákonným praktikám.

Europoslanci odovzdali Komisii podklady ku kauzám v slovenskom agrosektore

Predstavitelia Iniciatívy poľnohospodárov Alžbeta Oravcová a Jaroslav Jánoš sa v utorok v Bruseli stretli s viacerými poslancami Európskeho parlamentu z Výboru pre kontrolu rozpočtu, aby poukázali na dôvody ostrého štrajku poľnohospodárov a na “katastrofálny stav” slovenského poľnohospodárstva.

„Jednoducho dotácie sa nedostali k tým, ktorí na ne mali nárok, a tieto peniaze si aj za prispenia ministerstva poľnohospodárstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry brali finančné skupiny. Väčšina podozrení sa aj vyšetrila, ďalšie z nich OLAF stále vyšetruje. Tých podozrení, ktoré sme zdokumentovali, je viac než stovka,“ opísal situáciu Štefanec.

Podľa jeho slov už z doterajších vyšetrení nezávislého orgánu akým je OLAF vidieť, že situácia na Slovensku je vážna. Upozornil, že Európska komisia v tejto súvislosti sa obrátila na vládu so žiadosťou o nápravu.

„Vidíme však, že chaos na Slovensku, na ktorý sme upozorňovali, bol potvrdený aj z európskej inštitúcie a momentálne euroinštitúcie robia viac pre poriadok v poľnohospodárstve na Slovensku, než samotná slovenská vláda,“ skonštatoval.

Farmári o podvodoch hovorili v Bruseli

Štefanec pripomenul, že podnety, ktoré spolu so Zdechovským podali na vyšetrenie OLAF boli zozbierané priamo od poľnohospodárov aj na základe iniciatívy, ktorú spustil po tom, ako sa naňho obrátili v Košiciach a upozornili ho na viaceré nekalé praktiky. Poslanec ich následne pozval do Bruselu, kde sa s nimi na osobitnom verejnom vypočutí stretli nielen poslanci Parlamentu, ale aj zástupcovia Európskej komisie, Európskeho dvora audítorov a OLAF.

Agrodotácie: Európski audítori preverujú podozrenia zo Slovenska

OLAF sa na základe predbežného skúmania rozhoduje, či otvorí plnohodnotné vyšetrovanie alebo nie.

„Tým to začalo, že sme túto tému otvorili. Pokračovalo to kontrolnou misiou na Slovensku z výboru europarlamentu pre kontrolu rozpočtu v decembri 2018 a tou treťou aktivitou bola priama komunikácia s malými farmármi, ktorí sa na nás priamo obracali. Zozbierali sme to a obrátili sme sa na Európsku komisiu a OLAF a teraz vidíme prvé výsledky,“ vysvetlil Štefanec.

Spresnil, že po týchto zisteniach musí slovenská strana konať a musí zaručiť zásadné systémové zmeny. Zároveň dodal, že v budúcnosti by sa prípadmi, na aké upozornil spolu so Zdechovským, mala zaoberať Európska prokuratúra (EPPO) a nie OLAF, ktorý má obmedzené právomoci. EPPO už bude môcť v „zásadných prípadoch podvodov“ samostatne obviňovať dotknuté strany.